Orai Vilnius

Apie „Kur tu, karpi?“ ir lietuvišką mentalitetą

Kur.tu.karpi2012

Paprastai visada apie šias varžybas rašydavau linksmai. Vien jau todėl, kad ir pats „Kur tu, karpi?“ projektas yra linksmas. Na, stovi KIA ant lieptelio, na, prizinis fondas solidus. Ir apskritai visokių nelauktų, netikėtų pinigų gali „ištraukti iš vandens“ arba gauti per varžybų uždarymą vykstančioje loterijoje... Bet jeigu kas nors jas pavadintų rimtomis karpininkų varžybomis – siūlyčiau nueiti pas daktarą. Su visa pagarba klubui „Vienam gale kablys“, su kuriuo artimai bendrauju jau 10 metų ir turbūt jau kokius 6–7 metus padedu pačiame renginyje. „Linksmas pasisėdėjimas su žvejybos elementais“ – štai kaip būtų galima pavadinti šį reikalą. Ir tai, mano akimis, labai vykęs projektas, kuris nepraranda populiarumo, ko gero, jau 12 metų. Ne tik kad linksma, bet ir yra tikimybė laimėti tokios vertės prizus, apie kokius kitų varžybų organizatoriai net nesapnuoja. Bet... šįkart linksmybių nebus...

 

Pradžia

Pradžia nebuvo tokia kaip visada. Jau penktadienį žinojau, kad savaitgaliui sinoptikai pribūrė bjaurių orų prognozę. Labai ankstyvas šeštadienio rytas mano kaime išaušo nieko gera nežadantis. Ir pakeliui į „Karpynę“, ir nuvažiavus į vietą purškė bjaurokas lietus. Perspektyvos didelio džiaugsmo neteikė. Atidarymas po stogu. Žvejai irgi gana susirūpinę. Šiokios tokios kalbos, šiokios tokios ceremonijos, išmėtyti po visą pakrantę sektoriai ir, kaip paprastai, visi išsilakstė ruoštis.

Kur.karpi

Paskui – kaip įprasta. Jaukinimo raketa, starto raketa ir į trasą išeina pirmosios teisėjų brigados. Sutvarkomi šiokie tokie nesklandumai, kurių būna beveik visada, ir prasideda pirmieji kibimai. Dabar būtų galima rašyti, kad pirmame etape į priekį stipriai išsiveržė vieni, paskui tuos pasivijo kiti, kažkuriam etape juos visus pralenkė treti, galų gale priešpaskutiniame išsišoko ketvirti, tokie kieti šaunuoliai, bet per paskutinį etapą iš kažkur išlindę penkti išsiveržė į priekį ir pelnytai nugalėjo. Galima dar pažarstyti sąmojų apie vienos ar kitos komandos įrankius ar gaudymo stilių, pasipuikuoti karpių žvejybos išmanymu pakritikuojant vienų ar kitų veiksmus, kurie nedavė reikiamo rezultato, nes jeigu tie veiksmai būtų buvę ne tokie, tai rezultatas tikrai būtų buvęs kitoks... Žodžiu, viskas turėjo būti kažkaip taip. Bet nebuvo.

 

KIA karpis

Kur.tu.karpi2012.1

Apie sugautą KIA karpį išgirdau vos grįžęs iš vojažo per sektorius. Tai įvyko nuo starto praėjus gal dviem su puse valandos. Pirma mintis – klaida, antra mintis – velnias... per anksti. 57 sektorius, kuriame ištrauktas KIA, – kitam krante, ant pylimo. Faktas. Karpis su skardele, kurios vienoje pusėje lazeriu išgraužta KIA, kitoje – 2012. Autoriai pasimetę ir kažkodėl lyg ir nepatenkinti. Nekalba. Apie tai – paskui. Tvarka. Sulekia visi, kas turi sulėkti, ir visi, kam lėkti nebuvo jokio reikalo. Svėrimai, čiupinėjimai, fotografavimai, diskusijos. „Vienam gale kablys“ – patvirtinu iš karto – jokių pretenzijų ir priekabių nereiškė. Tie, kurie karto pasakė: „Tikras“. Taigi, tvarka. Niekas nelakstė po gretimus sektorius klausinėdamas apie kažkokius galbūt neteisėtus veiksmus, niekas neuždavinėjo jokių nepatogių klausimų karpio ištraukėjams. Dar šiokie tokie bandymai pralinksminti laimėtojus pasibaigė absoliučia nesėkme.

 

Tiek to... gal žmonėms stresas, gal emocinis krūvis, gal dar kas nors, ko mums nereikia žinoti. Karpis patvirtintas. Ir tik tas faktas, kad tai įvyko pačioje varžybų pradžioje, šiek tiek gadino nuotaiką. Gandas apie ištrauktą KIA karpį pasklido per tvenkinį šviesos greičiu. Dar eidamas į įvykio vietą paskambinau žurnale dirbančiam kolegai Petrui, kuris žvejojo visiškai kitoje pusėje, kad ateitų su fotoaparatu, o tas, pasirodo, jau kelnes pasiraitęs, jau skuodžia ir yra nebetoli.

Kr.tu.karpi2012.3

Na, lyg ir viskas... KIA karpis, kuris, ko gero, daliai žvejų jau buvo tapęs mistika, kuri niekada netaps materija, bet visą laiką bus vienas iš traukos į šias varžybas objektų – krito. Realybė atsistojo visu ūgiu. Po apdovanojimų automobilis, kuris buvo betampąs papuošalu, išvažiuos nebe į KIA atstovybę, o pas laimėtojus. Taigi čia dar būtų galima pažerti sveikinimų laimingiesiems žvejams, patikinti, kad organizatoriai visiškai nesižudė dėl realaus nuostolio, o anaiptol... daugelis lengviau atsipūtė, kad galų gale KIA sugautas. Ir tai tiesa. Jokių ašarų ir dejavimų nebuvo. Dar prieš varžybas atsakingi klubo veikėjai atvirai pareiškė, kad gal jau laikas automobilį lošti loterijoje, kad nenukentėtų pati renginio idėja.

Kur.tu.karpi2012.2

Nespėjo. Ir pajuokavimai, kad šiemetinis KIA karpis yra beveik dvigubai mažesnis už kitų metų todėl, kad būtų lengviau jį sugauti, ko gero, ne be pagrindo. Viskas buvo taip, kaip ir turėjo būti, viskas turėjo baigtis gražiai ir džiaugsmingai... bet ne Lietuvoje.

Kur.karpi1

Atgarsiai apie KIA karpį internete

 

Internetas turi vieną labai demokratišką savybę – suteikia galimybę komentuoti viską neatskleidžiant asmenybės. Ir jau seniai pastebėta, kad jeigu komentuoja žmogus, kuris suvokia ir pagrindžia tai, ką parašo, – komentaras būna su vardu ir neretai su adresu. Deja, sveiko proto žmonės internete komentuoja retai... Dažniausiai ten „mėšlu taškosi“ tradicinio lietuviško pavydo smaugiami individai. Žmonės, nesugebantys trijų sakinių parašyti be aštuonių gramatinių klaidų. Štai tokie ir komentuoja reiškinius, kurių prasmės jų tuščios galvos net nesuvokia. Taip... mes turime Lietuvoje du milijonus krepšinio trenerių, kurie kur kas geriau už specialistus išmano, kaip turi žaisti komanda. Mes turime gal dešimt tūkstančių laidų žvejams kūrėjų, kurie sukurs šimtą kartų geresnę laidą nei Paulius Korsakas. Be to, kasdien... Ir dabar mes turime porą šimtų liudininkų, kurie žino, kad KIA karpį sugavę vyrukai yra gaidžiai ir iškrypėliai, kad KIA turėjo tris avarijas ir du kartus buvo nuskendęs, kad jame įdėtas mopedo variklis, ir panašiai...

Kur.tu.karpi2012.9

Kodėl įprasta tuos, kuriems pasisekė ar kurie tiesiog gabesni, apdrabstyti purvais? Man taip pat tie vyrukai pasirodė keistoki. Na ir kas? Dėl to jie neverti laimėjimo? Žinoma, yra automobilių, geresnių už KIA. Bet ant lieptelio stovėjo būtent šis automobilis. Gal kuris iš komentavusiųjų nebūtų jo ėmęs? Gal būtų laimėjimą padovanojęs vaikų namams? Abejoju. Lojantys dažniausiai tik loti ir tesugeba. Idiotiškiausias komentaras tikriausiai buvo „Bitė plius“ tinklalapyje ir skambėjo maždaug taip: „Viskas tik reklaminė akcija. Nėra jokio karpio, nėra jokių varžybų „Kur tu, karpi?“, klubas „Vienam gale kablys“ irgi tik reklaminė fikcija, o „KIA Motors“ koncernas apskritai niekada pasaulyje neegzistavo... Viskas čia akių dūmimas ir liaudies mulkinimas.“ Gal šio komentaro autorius kokius 30 metų sėdi uždarytas vienutėje be durų rankenos su tramdomaisiais marškiniais vietoj pižamos ir tiesiog nežino, kad Lietuvoje jau kita valdžia ir kita tvarka? Sveikinimų buvo tik keli. Juos rašė dažniausiai moterys. Ačiū Dievui, kad nors moterys išlaikė padorumą. Gal tauta dar greit neišsigims.

Kur.tu.karpi2012.8

Statistika

Iš viso per varžybas sugauti 236 karpiai, kurie svėrė 361 kilogramą. Palyginti su daugiamečiu vidurkiu – gana daug. Didžiausia sugauta žuvis buvo tas pats KIA karpis. Rezultatyviausi etapai – pirmas, trukęs nuo 12 iki 16 valandos, sugautos 47 žuvys, svėrusios 70,540 kg, ir ketvirtas – nuo vidurnakčio iki ketvirtos ryto, sugautos 48 žuvys, svėrusios 76,47 kg.

Kur.tu.karpi2012.5 Kur.tu.karpi2012.7

Kur.tu.karpi2012.6

Trečią vietą užėmė „Seira“ (27,74 kg), antroje liko „Rimai, plaukiam“ (33,92 kg). Nugalėjo „Piratai“, sugavę 59,14 kg žuvies ir stipriai atitrūkę nuo kitų. Apskritai, kiek prisimenu, toks svoris per paskutinius 10 metų, ko gero, rekordinis. Etatiniai pretendentai į nugalėtojus – „Romada“ ir „Į sveikatą XXL“ – šiemet pasirodė silpnokai. Abi komandos sugavo po šešis karpius ir turnyrinėje lentelėje užėmė 19 ir 20 vietas. „Į sveikatą XXL“ vyrai išsitraukė kreivoką sektorių ir galimybių pakovoti turėjo nedaug, o „Romados“ sektorius, mano akimis, iš pradžių atrodė skaniai. Tačiau po kurio laiko pasisukus vėjui, matyt, daugelis karpiukų nuplaukė į pylimo pusę, į kitą įlankėlę, kurioje būtent ir žvejojo visos prizines vietasužėmusios komandos.

Kur.tu.karpi2012.4

VIP sektorių nusipirkusi ir Raseinių vaikų namus parėmusi komanda „Ekspolinija“ taip pat taikėsi į įprastai gerą vietą šalia KIA lieptelio, bet šiemet viskas pasisuko kitaip. Žurnalo „Žvejok“ rinktiniai vyrai įsispraudė tarp „Romados“ ir „Ekspolinijos“ – atrodė, kad tai ir gerai, ir blogai. Gerai dėl to, kad vieta tikrai perspektyvi ir galimybių pakovoti buvo, blogai dėl to, kad šalia gaudė „Romada“, kuri su beveik neribotomis jaukų ir masalų galimybėmis ir Mindaugo Radzevičiaus patirtimi šiose varžybose galėjo visus karpiukus nuo „Žvejok“ sektoriaus nuvilioti. Panašiai ir atsitiko. Buvo keli karpiukai, bet ir tuos nusinešė „Romada“. Ne visus... vieną paliko „Ekspolinijai“.

Mynde.Mindaugas.Skirmontas

 

 

 

 

 

 

 

Daugiau apie šį renginį susijusių straipsnių:

„Auksinį“ karpį ištraukę vyrai į kitą žvejybą važiuos su KIA

Kur tu Karpi - 2012 ?

 

Straipsnis iš žurnalo Žvejok 2012. rugpjūčio / Nr.5

Zvejok_05-01

viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea