Orai Vilnius

Kaip teisingai apsirengti?

Suit 1 titoGaunu daug pageidavimų, kad pasidalinčiau savo patirtimi apie teisingą aprangą, skirtą šaltajam metų laikui, juolab, kad ir orai jau įpareigoja pasukti galvą prieš vykstant žvejoti. Visi žinome tai, kad rūbas turi „kvėpuoti“. Tačiau ar iš tiesų visi rūbai „kvėpuoja“?

Iš pradžių – šiek tiek teorijos (iškart perspėju, kad rekomenduosiu būtent tas firmas, kuriomis prekiauju pats, t.y. GUAHOO, VISION ir NORFIN). Kai audinyje esantis oras liečiasi su oda, jis šyla formuodamas apsauginį sluoksnį tarp odos ir aplinkos šalčio. Taip apsaugoma kūno šiluma. Jei užsiimate fizine veikla, jūsų kūno temperatūra kyla, o oda išskiria drėgmę (prakaitą). Paprastai ši drėgmė kaupiasi jūsų aprangoje, taip kenkdama rūbo šilumos izoliacinėms savybėms. To rezultatas – papildomai reikalinga energija kūno šildymui ir šalčio pojūtis. Funkciniai apatiniai sugeria drėgmę ir pašalina ją nuo odos. Apsauginis šiltas oro sluoksnis tarp odos ir aplinkos šalčio, trauka drėgmę iš apatinio trikotažo dėl slėgių skirtumo. Šis efektas mažina kūno šilumos nuostolius ir didina komforto pojūtį bei saugo organizmą nuo hipotermijos ir perkaitimo.

Abi šilto apatinio trikotažo savybės – gebėjimas išlaikyti šilumą ir pašalinti perteklinę drėgmę nuo odos paviršiaus yra naudingas esant fiziniam kūno aktyvumui, kai oro temperatūra + 10°C. Temperatūrai nukritus, šis efektas gali būti pasiektas naudojant storesnius audinius ar medžiagų derinius – tai vadinama daugiasluoksniškumu (multi-layering). Pastaruoju atveju vidinis sluoksnis pašalina kūno drėgmę, o išorinis – šildo.

Dažniausiai naudojami audiniai siuvant funkcinius apatinius drabužius:

Akrilas – minkštas sintetinis pluoštas, turintis savybių, būdingų vilnai: tai didelė šilumos izoliacija ir atsparumas.

Medvilnė – tai natūralių augalų ląsteliena. Pasižymi puikiomis hidroskopinėmis savybėmis, atspari mechaniniam poveikiui ir aukštoms temperatūroms. Medžiaga antistatinė, higieniška, antialergiška, jai nekenkia sausas valymas.

Merino vilna – ekologiška, rinktinė merino avių vilna. Ji sugeria drėgmę ir puikiai išlaiko šilumą, sugeria kvapus ir neutralizuoja toksinus.

Poliesteris – sintetinė „kvėpuojanti“ medžiaga. Poliesterio audiniai greitai išdžiūsta ir išlaiko formą, o ne raukšles.

Spandeksas – įdėjus nedidelį kiekį spandekso, audiniai įgyja elastingumo, jų patvarumas padidėja.

Nailonas – bendrinis pavadinimas, vartojamas įvardinti medžiagoms ir pluoštams iš poliamidų. Vertinamas už stiprumą.

Polipropilenas – higieniškas dirbtinis pluoštas, nesiplaušuojantis ir itin patvarus.

Vilna – natūralus, šilumą „koncervuojantis“ pluoštas: tai leidžia kūnui kvėpuoti ir likti sausam.

Elastanas – gali temptis iki 500% ir visiškai atgauti pirminę formą; puikiai priglunda prie kūno linijų.

Patentuoti audiniai, naudojami GUAHOO drabužių gamyboje:

Poliesteris CoolDry® – pasižymi dideliu poringumu ir turi vėsinimo poveikį. Itin laidus orui, greitai džiūsta, minkštas, malonus liesti.

Cordura® – didina medžiagos atsparumą.

Tencel® – sintetinis pluoštas su didelėmis drėgmės įsisavinimo galimybėmis; „kvėpuojantis“, patogus ir labai elastingas.

Poliesteris CoolPlus® – pluoštas su daugeliu funkcijų: gerai šalina kūno drėgmę, greitai džiūsta, puikiai „kvėpuoja“.

Poliamidas Meryl® Skinlife – turi nuolatinių bakteriostatinių savybių, leidžiančių išsaugoti natūralų odos balansą nepriklausomai nuo veiklos pobūdžio ir fizinio aktyvumo lygio.

Taigi, jei perskaitėte aukščiau esantį tekstą, tikriausiai supratote – tam, kad kūnas nešaltų, jis turi šildyti audinyje esantį oro sluoksnį, o ne vandenį, kurį sugeria ir kaupia drabužiai.

Žmogaus veiklą galima skirti į tris grupes:

1. Darbas, poilsis, kultūra ir pan. Paprastai šiai veiklai drabužius renkamės pagal laikmečio mados tendencijas, stilių ir nelabai kreipiam dėmėsį į funkcinę paskirtį. Tačiau GUAHOO yra sukūrusi tokią drabužių seriją kaip „Comfort“, skirtą tiems, kurie kasdien nemažai laiko praleidžia šaltame ore. Tokie drabužiai paprastai gaminami iš natūralių pluoštų, maišytų su stiprinančiais ir lengvinančiais priedais. Jų tūris ir svoris yra nedideli, siūlės – plokščios, todėl jų nesimato po bet kokia darbine apranga.

2. Poilsis gamtoje. Čia patenka ir žvejyba, ir medžioklė, ir turistinės išvykos, kelionės.

3. Itin aktyvi veikla bet kokiu oru.

Riba tarp pastarųjų dviejų veiklų yra gana trapi. Juk dažniausiai mes esame universalūs žvejai: kartais tiesiog atvažiuojam į vietą ir daug nevaikščiodami gaudom, o kartais lekiam keliolika kilometrų palei upę; kartais ant ledo išgręžiam vos 10-20 skylių, o kartais gręžiojam visą dieną. Įsigyti skirtingų drabužių kiekvienam tokiam atvejui – nelabai realu, o ir nelabai reikalinga, todėl aš rekomenduočiau turėti tokį universalų drabužių rinkinį, kurį būtų galima pritaikyti bet kokiomis sąlygomis ir bet kokiu oru.

Man žvejyba yra daugiau ar mažiau aktyvus poilsis. Net ir tie, kurie sėdi laukdami vieno vienintelio kibimo, iki žvejybos vietos eina, nešasi mantą. Todėl, mano galva, geras drenažinis sluoksnis yra būtinas. Čia galimi keli variantai, bet kaip universaliausią aš pasirinkau GUAHOO „Sport Light“. Jo pagrindas – poliamidas Meryl® Skinlife. Ši medžiaga turi sidabro dalelių, suteikiančių audiniui antibakterinių savybių, todėl toks drabužis net keletą dienų gali būti dėvimas nekeičiant jo kitu. Tai pirmasis sluoksnis, turintis glaudžiausią kontaktą su oda – ant jo velkamės visa kita. Būtent dėl to jis privalėtų tampriai apgulti kūno formas, neturėtų būti jokių etikečių bei grubių siūlių. Visas šias savybes turi būtent šis modelis: (535). Modelis pravers ir vasarą po bridkelnėmis – juk šildytis nereikia, o dėvint šita drabužį vasarą išties jautiesi tarsi kondicionuojamas. Kai kas juokauja, kad šis rūbas šaldo, bet būtent taip ir bus, jei nebus kito, šilumą sulaikančio sluoksnio.

Tiesa, galima ir visai nebloga alternatyva, arba garderobo papildymas taip vadinamu dvisluoksniu midweight sluoksniu, kaip, pavyzdžiui, modelis (330). Vidinis sluoksnis čia liečiasi su oda ir visiškai išstumia drėgmę, o išorinis yra šildomas. Tačiau gausiai prakaituojant, šis rūbas drėgmę garins ilgiau, nei aukščiau minėtasis modelis (535), kuriam nematau alternatyvų nei VISION, nei NORFIN, nei kitų žūklės parduotuvėse siūlomų firmų asortimente. Pigūs modeliai gaminami iš prastos medžiagos, kuri puikiai išstumia drėgmę, tačiau greitai veliasi, praranda formą, išsitampo. Dar blogiau, kai ne vietoj sudėtos gumos dirgina odą, etiketės bei netikusios siūlės braižo ir erzina, tad būtent dėl to esu kategoriškas ir nelinkęs į jokius kompromisus.

O štai kalbant apie antrą, šildantį sluoksnį, galima rasti daugybę variantų ir netgi visai nebrangių. Vienas pigiausių ir prieinamiausių – daugumai puikiai žinomas NORfin „Cosy line“. Deja, turintis šiokių tokių trūkūmų: kiek per sunkus, truputį varžantis judesius. Anksčiau labai smukčiodavo kelnės, bet dabar jau yra įsiūta virvutė (tai tikrai rimtas patobulinimas). Na, ir susivelia jis gana greitai, ypač po skalbimo. Todėl, mano galva, daug praktiškiau būtų įsigyti GUAHOO fleece (380 modelis). Jis lengvesnis, ir, ko gero, elastingesnis bei ilgaamžiskesnis už Norfino – po metų nešiojimo dar nesusivėlė. Galbūt jis plonesnis nei Norfin, bet tai gali būti ir pliusas, ir minusas. Minusas – su juo gal kiek vėsiau, na o pliusas – kad galima jį dėvėti ir pavasarį, ir rudenį, ir užsivilkus ant viršaus dar vieną šiltą rūbą.

Brangiausias, bet ko gero šilčiausias ir lengviausias rūbas – POLARTEC. Kadangi VISION turi tik thermal Pro, tai jį ir paminėsiu. Nors Polartec pristato dar naujesnių ir, kaip jie sako, šiltesnių bei geresnių medžiagų, jų išbandyt neteko, nors neabejoju, kad medžiaga puiki. Kalbant apie VISION gaminius, vietoje GUAHOO fleece galima naudoti Power Stretch – rūbelis nerealiai lengvas, patogus, nesukelia alergijos, akimirksniu išgarina prakaitą, bet piniginę jis išties palengvins. Būtent jį galima naudot kaip pirmąjį (next to skin) sluoksnį, nors kartais, ypač vasarą su juo gali būti per šilta. Norint palyginti visus tris flysus, tereikia juos išskalbti skalbimo mašina, po ko išryškės akivaizdus skirtumas. NORFINAS džius ilgiausiai ir bus labiausiai prisigėręs vandens; antrasis išdžius GUAHOO, na o Thermal tik išimtas iš mašinos bus beveik sausas. Maža to, aš nepajėgiu jo sudėvėt jau ketvirtus metus. Žinoma, jis neatrodo kaip ką tik iš parduotuvės, tačiau nematyti jokio vėlimosi, jokių ryškių susidėvėjimo požymių. Taigi, ne veltui jo kaina didesnė nei kitų.

Daugelis antrą sluoksnį (fleesą) dėvi tiesiai ant kūno, nesirengdami pirmojo, tačiau man tai atrodo nepriimtina. Visų pirma – tai akivaizdus šilumos praradimas, kadangi kūnui tenka šildyti vandenį (dėvint drenažo drabužius, visa drėgmė pašalinama nedelsiant). Nesu kategoriškas šiuo klausimu ir taupant taip daryti galima, bet šilumos pojūtį tai įtakos akivaizdžiai. Pagrįsti to formulėmis negaliu, bet manau, kad plonas sluoksnis, kurio svoris ir tūris yra kone niekinis, prideda mažiausiai 1,5 karto daugiau šilumos nei rengiantis šiltą (antrą) sluoksnį tiesiai ant kūno.

Dar viena baisi klaida – tai medvilninių marškinėlių dėvėjimas po „kvėpuojančiais“ drabužiais. Kol gausiau neprakaituojat – viskas tvarkoje, bet tereikia kūnui išskirti daugiau drėgmės ir ji ilgai neišgaruos iš medvilnės. Taigi, papūtus vėjui, šaltis primins apie save.

Ir paskutinis akcenčiukas, kuris gal nėra visai įprastas – tai glaudės. Tai paskutinis bastionas, kurį pamiršta beveik visi. Dauguma dėvime medvilnines gaudes, ir nors ne itin dažnai tenka skųstis šalčio pojūčiais toje srityje, Guahoo siūlo „kvėpuojančias“ gaudes. Nesakau, kad jos privalomos, nesakau, kad jos pigios, bet pats jas įsigijau ir ateityje būtinai papasakosiu pastebėtus skirtumus.

Lentelė, pagal kurią rekomenduočiau įsigyti rūbus. Parsiuntimui spauskite čia

Kaip matote, beveik visur įrašiau Visio Thermal Pro overall . Padariau tai todėl, kad tai išties neeilinis rūbas. Nors pasiūtas specialiai braidytojams dėvėti po bridkelnėmis, puikiai pritaikomas ir žiemą. Didžiausias jo privalumas yra tas, kad pritūpus ar prisėdus, niekas nenusmunka ir nugara visada turi šiltą apsaugą. Tiesa, kai vėsoka, visai pravartu po juo pasirengti Thermal pro švarkeli. Pabrėžiu, kad po juo, nes jeigu, neduokdie, prispirs didysis reikalas, jums nereikės nuogai išsirengti.

Daug mažiau suku galvą dėl kojinių. Galiu sau leisti įsigyti GUAHOO kojines Outdoor heavy ir jų vienų man visiškai užtenka tiek braidymui, tiek žvejojant ant ledo. Kas nori pasisluoksniuoti, siūlau GUAHOO Sport serijos (130) modelį.

Mačiau ir „Spartos“ kojines žvejams, bet man nepatinka avių vilna, negalėjau jos nešioti nuo vaikystės. Tuo tarpu GUAHOO kojinės gaminamos iš merino avių vilnos, kuri „negraužia“ net vaikams.

GUAHOO mane žavi savo supratimu apie apatinius rūbus: parenkamos kokybiškos medžiagos, visi rūbai teisingai sumodeliuoti, platus dydžių pasirinkimas (nuo vaikiško XS 110cm ūgiui iki vyriško 4XL 194-200m ūgiui). O ir kaina, mano galva, yra protinga ir prieinama daugumai.

Na ir pabaigai pridursiu, kad tai, kas iš GUAHOO importuojama į Lietuvą, tėra tik trečdalis jų asortimento. Kitąmet surizikuosiu atsivežti techninių ir šiltų apatinių moterims, nes paklausa yra, o tie kapšai, esantys vyriškuose modeliuose, joms nelabai patinka

Šaltinis www.museline.lt Straipsnis pagal www.laukarpis.lt

 

viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea