Orai Vilnius

Lietuvos naujienos

Šventosios upė įžūvinta eršketais

2013 m. balandžio 17 d.  Žuvininkystės tarnybos prie ŽŪM specialistai, dalyvaujant Vilniaus RAAD atstovams, Ukmergės mieste į Šventosios upę išleido du šimtus vienetų aštriašnipių eršketų. Nuo 2011 m. Šventosios upėje jau trečią kartą vykdomas šių retų žuvų įveisimas.

ersketaii

          Pusę metų Žuvininkystės tarnybos Rusnės skyriuje auginti  eršketai svėrė apie 300 gramų. Kiekviena įveista žuvis turi savo „pasą“ – paženklinta specialiu žymekliu su individualiu numeriu.

          Iš Kanadoje įsigytų ikrų, Lenkijoje išsiritę ir Rusnėje paauginti eršketai  po metų per Kuršių marias turėtų pasiekti Baltijos jūrą ir ten, sulaukę brandos, po 8-12 metų sugrįžti nerštui į Šventosios upę.

          Didžiausią pavojų eršketams kelia pramoninė žuvininkystė ir nelegali žvejyba tinklais. Dėl šių žuvų išilgai kūno einančių kaulinių rombo formos plokštelių jos labai lengvai užsikabina už tinklo. Taip pat didelį neigiamą poveikį šių žuvų gausumui kelia dirbtinės upių užtvankos ir užteršti vandens telkiniai.

Lydekų žūklė tik nuo gegužės 1 dienos

Ignalinos rajono agentūros pareigūnai, vykdydami akciją ‘Lydeka -2013‘ kontroliuojamoje teritorijoje balandžio 7 d. ir balandžio 15 d. organizavo reidus, siekdami išaiškinti žvejybos pažeidimus, susijusius su lydekų gaudymu. Rezultatai parodė, jog ne visi žvejai mėgėjai paiso Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatytų draudimų.

lydeka9

 

Per reidus patikrinta 20 žvejų mėgėjų, iš kurių 4 žvejojo masalui naudojant žuveles, siekdami sugauti lydekas. Iš 4 pažeidėjų 3 neturėjo žvejybos leidimų. 2013-04-07 Ringio ežere Ignalinos r. gyventojai  M.A. ir V.K.  žvejojo savadarbėmis palaidinėmis masalui naudodami žuvelę, lydekų sugauti nepavyko. 2013-04-15 Vilniaus miesto gyventojai J.V. ir D.S. Žeimenio ežere žvejojo vėliavėlėmis, masalui naudodami žuveles, lydekų jiems taip pat pagauti nepavyko. Visiems pažeidėjams surašyti LR ATPK protokolai ir bus paskirtos nuobaudos. Norime priminti , kad lydekas šiais metais bus galima žvejoti nuo gegužės 1 d.

Už brakonieriavimą - bauda daugiau nei 39.000 litų

Vakar Šilutės aplinkosaugininkai sulaikė penkis brakonierius, gaudžiusius neršiančias lydekas Minijos ichtiologiniame draustinyje ir padariusius didžiulės žalos šių žuvų ištekliams. Aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnų patirtis ir operatyvumas lėmė sėkmingą operacijos baigtį. Brakonieriams nepavyko pasprukti. Sulaikytieji jau buvo sugavę 24 lydekas. Kai kurios iš jų dar buvo nespėjusios išneršti, apkibusios ikrais. Lydekos neršė net brakonierių nešamos iki maišo. Ikrais buvo nusėti ir piktadarių drabužiai.

br.lydekos

Kaip sakė Klaipėdos RAAD‘o direktorius Andrius Kairys, ši žuvų ištekliams saugomoje teritorijoje padaryta žala preliminariai įvertinta 39 tūkst. litų, ir brakonieriai privalės ją atlyginti. Taip pat kiekvienas pažeidėjas turės sumokėti administracinę baudą, kuri gali siekti iki tūkstančio litų. Pažeidimo įrankiai ir priemonės konfiskuotos.

Šiuo metu visoje šalyje vyksta aplinkosauginė akcija „Lydeka 2013“, skirta neršiančioms lydekoms apsaugoti. Jos metu aplinkosaugos pareigūnai nuolat rengia reidus prie vandens telkinių, juos itin atidžiai stebi. Vėluojant pavasariui kai kuriuose telkiniuose lydekų nerštas prasidėjo tik dabar. Kaip ir kasmet, Minijos žemupyje jas į nerštavietes vilioja iš užliejamų pievų polderiuose įrengtų siurblinių pumpuojamas šiltesnis vanduo. Į tokias vietas lydekos nuo seno atplaukia išneršti. Čia jas nuolat prižiūri, puoselėja ir stebi aplinkosaugininkai.

Vakar jie prie Kintų kaimo esančios siurblinės (Šilutės r.) pamatė ant vandenį sulaikančio pylimo stovintį žmogų su žiūronais ir stebintį į siurblinę vedančius kelius. Kitas žmogus stebėjo upės vagą toje vietoje, kur į Miniją įteka polderiuose išpumpuojamas vanduo. Dar du vyrai susidariusioje įlankėlėje prie siurblinės šliuzų gaudė neršiančias lydekas tinkliniais samčiais, o trečiasis pagautas žuvis užmušdavo ir nešdavo į sausose žolinėse sąnašose paslėptą maišą.

Kadangi brakonieriai buvo penkiese ir tikėtasi sulaukti jų pasipriešinimo, juos sulaikant dalyvavo visi Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai. Penki inspektoriai tarnybiniais automobiliais blokavo sausumos kelius, o vienas ekipažas kateriu atplaukė Minijos upe, kad užkirstų pažeidėjams galimybę pabėgti vandeniu. Buvo iškviesti ir policijos pareigūnai. Visi sulaikyti pažeidėjai – Kiškių kaimo (Šilutės r.) gyventojai. Kai kurie iš jų jau anksčiau bausti už tokį brakonieriavimą. Kadangi žuvų ištekliams padaryta labai didelė žala, svarstoma galimybė šį brakonieriavimo atvejį perduoti Šilutės rajono prokuratūrai dėl baudžiamosios atsakomybės taikymo.

Aplinkos ministerijos informacija, tel. 8~706 63660

2013-04-16

Stintos iškeliauja į Estiją

Nors stintmetis pamaryje šį pavasarį vėlavo kone mėnesį, kol kas žvejai laimikiu džiaugiasi. Tačiau gyventojai vargu ar galės pasilepinti agurkais kvepiančiomis žuvimis kaip pernai, mat didžioji dalis pamaryje sugautų stintų iškeliauja į Estiją.

sti1nta

Prieš savaitę pamaryje prasidėjęs stintmetis neleidžia žvejams atsikvėpti. Tinklai su agurkais kvepiančia žuvimi Skirvytėje traukiami ir dieną, ir naktį.

Žvejai skuba, mat iš Kuršių marių neršti migruojančios stintos netrukus pakils į Nemuno Aukštupį. O ir konkurencija didelė: žuvimi tenka dalytis ne tik su vietiniais, bet ir su kitame Skirvytės krante žvejojančiais kaimynais rusais.

Per praėjusių metų stintmetį pamariškiai sugavo daugiau kaip 400 tonų žuvų. Ir nors šį pavasarį laimikiai gerokai mažesni, pirmieji traukimai džiugina.

„Didžioji dalis stintų pakilo iš Nemuno deltos į Nemuno žemupį, o ta dalis, kuri yra mariose, po truputį dar migruos, bet jau tokių didelių sugavimų, kokie buvo prieš kelias dienas, manau, tikėtis jau tikrai nebeverta“, – sako Žuvininkystės tarnybos vyr. specialistas dr. Arvydas Švagždys.

Laimę dar išbandyti ketina žvejybos vietas išsipirkę Nemuno pakrantėje. Kol kas šios upės žuvys dar nepasiekė. Žvejus tenkina, kad už kilogramą stintų jie gauna kone dvigubai daugiau nei pernai – iki šešių ar net pusseptinto lito.

„Šiemet turime pirkėjus kaimynus estus, tai daug stintos eksportuojama. Ir nežinau, ar Lietuvos gyventojai šia žuvimi taip pasilepins, kaip praėjusiais metais“, – sako žvejybos įmonių asociacijos „Lampetra“ vadovė Sigutė Jakubauskienė.

Mokslininkai sako, stintų išteklių mažėjimo kol kas nepastebintys. Prognozuojama, kad vidutiniškai kasmet jų gali būti sugaunama iki 150–200 tonų.

www.lrt.lt

Apie upėtakių ir šlakių žūklę

Ketvirtadienį VGK salone – A. Ostapenka apie upėtakių ir šlakių žūklę

upiss

Balandžio 18 dieną, 18 valandą Kaune, žūklės salone „Vienam gale kablys“ (Kovo 11 –osios g. 31A) įvyks susitikimas su žinomu Vilniaus spiningautoju, sostinės lašišinių žuvų gaudymo autoritetu  Anatolijumi Ostapenka. Susitikimo tema– upėtakių žūklė Aukštaitijos ir Dzūkijos upėse ir upeliuose, pavasarinių šlakių gaudymas Šventosios ir Neries upėse. Diskusiją ves žurnalo „ŽvejOK“ redaktorius Dalius Rakutis. Įėjimas laisvas.

Platesnė informacija telefonu 8 656 10 981,

Žūklės salonas „Vienam Gale kablys“ ir žurnalo „ŽvejOK“ redakcija

Prisijunkite su facebook
viso 0 nariai dabar klube
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea