Kad šalies vandens telkiniuose būtų išsaugoti kuo geresni vertingų žuvų ištekliai, aplinkos ministras Valentinas Mazuronis pakeitė kai kurias limituotos mėgėjų žvejybos sąlygas.
Vienas iš svarbesnių pakeitimų – tai, kad limituota žvejyba nustatyta ir Merkio upėje, kuri yra ichtiologinis draustinis. „Reguliuojami žvejų srautai turėtų padėti išsaugoti lašišines žuvis, kad ir mūsų provaikaičiai jas galėtų pamatyti Lietuvos upėse, o ne tik iš užjūrių atvežtas į parduotuves“, – sako ministras.
Nuo šiol Merkio aukštupyje – nuo Ožkelaičių tilto iki Lietuvos ir Baltarusijos valstybinės sienos – vienos žvejybos metu bus leidžiama sugauti ne daugiau kaip du marguosius upėtakius ir du kiršlius – mažiau, nei kituose telkiniuose leidžia Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklės. Šioje upės atkarpoje bus galima žvejoti tik dirbtiniais ir augalinės kilmės masalais.
Taip pat nustatyta, kad Merkio aukštupyje draudžiama paleisti atgal į upę sugautas lydekas ir vaivorykštinius upėtakius – nesvarbu, kokio dydžio šios žuvys, nors ir labai mažos, kurias pagal Mėgėjų žvejybos vidaus vandens taisyklių reikalavimus kituose vandens telkiniuose reikėtų paleisti. Mat lašišinėse upėse lydekos ir juo labiau nevietinės žuvys – vaivorykštiniai upėtakiai – yra nepageidautinos, kadangi sudaro konkurenciją dėl maisto ir buveinių margiesiems upėtakiams ir kiršliams.
Lašišinių žuvų ištekliams išsaugoti minėtoje Merkio atkarpoje bus ribojamas žvejų skaičius – vienai dienai bus išduodama ne daugiau 40 meškeriotojo kortelių, t. y. vienam žvejui teks ne mažiau kaip 1 km upės. Meškeriotojo kortelė vienai dienai kainuoja 10 litų. Ją galima įsigyti patogiai, greitai ir bet kuriuo laiku – tereikia prisijungti prie Aplinkosaugos leidimų informacinės sistemos (ALIS) http://alis.am.lt ir pasinaudoti elektronine bankininkyste.
Keičiant limituotos mėgėjų žvejybos sąlygas taip pat nustatyta, kad, atsižvelgus į gerą lašišų ir šlakių išteklių būklę Šventojoje, papildomai leidžiama įsigijusiems žvejo mėgėjo kortelę šioje upėje gaudyti grįžtančias po neršto į jūrą lašišas ir šlakius. Iki šiol šias žuvis nuo sausio 1 d. iki rugsėjo 15 d. buvo galima žvejoti tik Šventosios intake Siesartyje.
Aplinkos ministerijos informacija, tel. 8~706 63660
2013-05-03
Daugiau lašišų ir šlakių galės sugauti žvejai mėgėjai
Pirmadienis, 06 Gegužė 2013 14:37
Parašė am.lt
Keičiant limituotos mėgėjų žvejybos sąlygas taip pat nustatyta, kad, atsižvelgus į gerą lašišų ir šlakių išteklių būklę Šventojoje, papildomai leidžiama įsigijusiems žvejo mėgėjo kortelę šioje upėje gaudyti grįžtančias po neršto į jūrą lašišas ir šlakius. Iki šiol šias žuvis nuo sausio 1 d. iki rugsėjo 15 d. buvo galima žvejoti tik Šventosios intake Siesartyje.
Aplinkos ministerijos informacija, tel. 8~706 63660
2013-05-03
Žvejai nesugavo žuvies, bet sugavo brakonierius
Sekmadienis, 05 Gegužė 2013 21:30
Parašė Zanelis
Sveiki žvejai. Norėjau papasakoti jums istorija, kuri įvyko vakar.
Taigi, išsiruošėm su kolega Marium1 į masalų išbandymo žūkle. Pasiėmėm visus žiema susipirktus masalus ir rovėm i karjeriuką. Oras buvo labai lydekinis, nors per naktį slėgis labai staigiai krito žemyn. Nuojauta kuždėjo, kad ypatingo kibimo neturėsim, bet pagrindinė mūsų idėja buvo ištestuot masalus, pažiūrėti kaip jie twičinasi, kaip meta naujai pirktas kotas. (st.croix LEGENDA elite iki 18gr.) Be abejo norėtasi ir užkabinti koki žuvelioką. Šį kartą nuojauta mūsų nenuvylė - kibimo praktiškai nebuvo. Pamėčius valandėlę, Marius1 pagavo vieną silkutę ir man jau su džiaugsmu šaukė, kad aš pasitempčiau, nes reikės eiti namo pėstute (turim toki „zabavoną“, kas per žvejybą nieko nepagauna, eina namo pėsčias).
Praėjo dar valanda-nieko. Jau pradėjau nerimauti, kaitaliot masalus, o kolega tik tyčiojosi. Kartas nuo karto, prie sargo namelio matydavom pora vyrukų ateinančiu ir iš toli pažiūrinčiu į mus. Bet mes nekreipėm į tai jokio dėmesio. Kai galiausiai priėjom prie karjero sargo namuko, aš pasiūliau kolegai persikelti į seklesnį karjeriuką, kuris buvo visai šalia. (~200m. nuo šito) Ten sėkliau, vanduo greičiau įšyla, tai buvo tikėtina, kad ir žuvis bus aktyvesnė. Labai jau man knietėjo sekliuose išmėginti naująjį MEGABAS ANTHRAX vobleriuką. Kaip tarėm, taip ir padarėm.
Eidami pro sargą pamatėm stovinčius tuos pačius 2 vyrukus, kurie vis sekė mus iš tolo. Jie nesusilaikė ir paklausė „kaip kliovas“? Mes nieko neįtardami rėžėm tiesa, kad nieko gero ir nukulniavom toliau. Nuojauta neapvylė ir šį kartą. Nors ANTHRAX‘ as ir nesuveikė, bet ten Marius1 pagavo dar vieną silkutę ir pagaliau pavyko atsidaryti man. Pagavau kūdikį vos vos didesni už 95mm. vobleriuką. Be abejo, visos žuvys keliavo atgal, nes tikslas buvo ne mėsa. Taigi, sėkliuose praleidę dar kokią valandėlę, nusprendėme judėti link mašinos.
Dar sakėm padarysim keletą metimų pirmame karjere ir namo. Atėjus atgal prie sargo namelio, pamatėm, kad tie du vyrukai jau plaukioja karjere su valtim. Gerai įsižiūrėjus, pastebėjome metant tinklą. Aš net įsivaizduot negalėjau, kad tokie dalykai gali darytis tokioje nedidelėje baloje. Tinklas buvo toks ilgas, kad atrodė pusės kilometro. Užtempė per visą karjerą. Ilgai nesvarstėm, aš pradėjau filmuot, o Marius1 skambinti draugui, kad sužinoti GA (gamtos apsaugos) telefono numerį. Kažkaip tikėjimo daug nebuvo, kad jie atvažiuos, bet pilietinę pareigą atlikti reikėjo.
„Brakušos“ puikiai matė, kad aš filmuoju, o Marius1 skambina kažkam, bet naglumo jie turėjo tiek, kad ramiai pabaigė tempt tinklą ir grįžę į krantą valtį pasidėjo ant kelio, matyt planavo vakarop išsitraukti savo grobį. Na mes jokių savisaugos priemonių neturėjom, todėl tiesiai į akis aiškintis nėjom, tiesiog sekėm įvykių eigą. Marius1 pasikonsultavo su draugu (kuris buvo jau patyręs šiuose reikaluose), gavo patarimą paskambinti pradžioj į policiją, kad skambutis būtų registruotas, na o po to ir į GA. Taip ir padarė.
Policija užregistravo skambutį ir pažadėjo, kad perduos informaciją į GA. Tada gavom sms su 4 GA numeriais, bet buvo pasakyta, kad nedarbo dieną jie gali ir neatsiliepti, jie NEPRIVALO (kur taip matyta, tai ką, nedarbo valandomis arba savaitgaliais daryk ką nori GA neprivalo nieko daryti? Spraga...). Na, bet mes optimistai ir skambinam pirmuoju numeriu (viršininkas p.Glinskis). Pradžioj girdim užimta signalą, o pakartojus po minutės jau niekas nebekėlė. Tada skambinam antruoju numeriu (p.Grybauskui) ir čia niekam mes nereikalingi. Mėginam 3 numeriuką, nors tikėjimo jau visiškai nėra. Ir ką jūs manot, labai greit atsiliepė. Susidomėjęs mūsų informacija pažada, kad patikrins. Padėjus ragelį mes pamąstėm (bet tik tiek?)... nepaprašė palaukti kol atvažiuos.
Na numojom ranka ir išvažiavom namo keikdamiesi, apie žūklę visai net užmiršę. Visą kelią nedavė ramybės mintis, kad iš gerų norų nieko gero neišeina. Pikti ir niūrūs grįžome namo.
Po geros valandos skambina man Marius1 ir sako: skambino GA ir klausė kaip geriau privažiuot prie karjero. Oooooooooooo pamaniau aš, va čia tai dabar bus. Taip gailėjausi, kad nelikom pažiūrėti „brakušų“ gaudymo operacijos. Marius1 google_maps pagalba nupasakojo GA inspektoriam kaip geriau ir nepastebėtiems privažiuot prie karjero. Jie surengė pasalą. Kentėti be informacijos buvo neįmanoma, todėl dar po gero pusvalandžiuko pasiskambinom inspektoriui Vitalijui, kad sužinot kuom viskas baigėsi. Jis sunkiai alsuojančiu balsu pasakė, kad paskambins vėliau ir papasakos, nes šiuo metu traukia rastus tinklus.
Mūsų džiaugsmui nebuvo ribų, diena įgavo kitas spalvas. Taigi dar po geros valandos inspektorius paskambino ir papasakojo, kad buvo surengta pasala, palaukta kol „brakušos“ išplauks rinkti savo tinklų ir tuomet buvo sulaikyti. Pasirodo, tai buvo to karjero sargas su savo draugu. Kaip jie pasiaiškino patys, tai norėjo pasigauti žuvelės vakarienei. Taigi: konfiskuota valtis, 5 kinietiški tinklai. Bauda: nuo 400 iki 1000 litų + žala gamtai 2 lynai x 200lt. + keletas ešerių 30lt. Beje, sakė ešeriai tokio dydžio, kad Lietuvoj sunku rast tokių ~1,5kg.
Tai va tokią apturėjome masalų testavimo žvejyba šiandien. Pasididžiavimas savimi ir geros emocijos tiesiog perpildo kūną ;)
P.S. Kauniečiai ir Kauno rajonas, įsiveskit telefono numerį 860535083 GA Vitalijus. Sake skambinkit bet kuriuo paros metu... Didelis dėkui inspektoriui Vitalijui!!!
Ministras: jei nemoka baudų, brakonieriai turi sėsti
Pirmadienis, 06 Gegužė 2013 07:30
Parašė am.lt
Aplinkos ministerijoje prasidėjo diskusijos dėl galimybės taikyti brakonieriams baudžiamąją atsakomybę.
„Tai padaryta susipažinus su baudų, skirtų brakonieriams, išieškojimo statistika. Ji mūsų visiškai netenkina, išieškojimas stringa. Alternatyva baudoms galėtų būti viešieji darbai visuomenės ir aplinkos labui, tačiau tam būtinas pažeidėjo sutikimas. Deja, praktika tokia, kad dažniausiai pažeidėjai nei moka baudų, nei sutinka eiti dirbti viešųjų darbų“, - apibendrina aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.
Ministro žodžiais, susidariusi situacija, kai piktybiniai brakonieriai gali nesukti sau galvos dėl atsakomybės, yra skubiai keistina. Todėl atsakingiems ministerijos pareigūnams pavesta išanalizuoti baudžiamosios atsakomybės įvedimo galimybes ir pasiūlyti sprendimus, kurie leistų sutramdyti piktybinius pažeidėjus.
„Vienas iš variantų – tie patys viešieji darbai. Siūlysime pataisas, kurios leistų skirti viešuosius darbus asmeniui be jo sutikimo. Kitas variantas – administracinio arešto už piktybinį baudų nemokėjimą įteisinimas. Gal bent žinojimas, kad nesumokėjus baudos teks pasėdėti, atgrasins pažeidėjus“, - teigia V. Mazuronis.
Jis primena, kad pasiteisinusių pavyzdžių jau yra: 2005 metais įteisinta baudžiamoji atsakomybė už elektros prietaisų naudojimą gaudant žuvis. Per kelis metus tokių pažeidėjų skaičius sumažėjo iki minimumo, tuo tarpu kai iki 2005-ųjų jie buvo skaičiuojami dešimtimis.
Aplinkos ministerijos vadovas tvirtina, jog taip pat svarstoma apie baudžiamosios atsakomybės įteisinimą už pasikartojančius brakonieriavimo atvejus, kilpų naudojimą, žvejybą tinkliniais įrankiais, žvejybą neršto metu, žvejybą saugomose teritorijose ir t.t.
„Turime eiti tokiu keliu, kuris duotų realius rezultatus ir išspręstų problemą. Esu tikras, jog būtent to iš mūsų tikisi visuomenė: sprendimų, kurie apsaugotų aplinką ir pažabotų pažeidėjus“, - sako ministras V. Mazuronis.
Aplinkos ministerijos informacija, tel. 219 1968
zvejams.lt komanda startavo spiningavimo varžybose
Šeštadienis, 04 Gegužė 2013 22:16
Parašė Zanelis
Šiandien aš (Zanelis red. pastaba) ir Marius1 nusprendėme sudalyvauti spiningavimo varžybose, kurias organizavo klubas „spiningavimas.lt“ Obelijos ežere. Renginys buvo tikrai puikiai surengtas, dalyviu sugužėjo net 51 komanda, kas buvo labai netikėta, nes planavo apie 30-35 komandas. Mes jau pradėjom nerimauti, ar bus vietų, ar nemėtysim vieni kitiems į valtis masalų. Na, bet noras žvejot buvo begalinis, todėl prieš pat startą užsiėmėm vietą prie starto linijos ir išklausę instruktažą rovėme iš visų mūsų elektrinio varikliuko galių į plačiuosius vandenys.
Beje, norėjau priminti, kad prieš porą dienų buvome Obelijoj pasitreniruoti. Tai pagavom 12 lydekų (Marius1 pagavo 5,3kg), kitos vos vos perlipo legalumo ribą.
Taigi, išlėkėm į jau numatytą vietą. Valtys iškart pasisklaidė po visą ežerą-vieni į kairę, kiti į dešinę. Mes buvom dešinieji J. Nuplaukę į tašką, kurį jau buvome pasižymėję GPS imtuve, pradėjome merkti mūsų masalus į vandenį. Koki pusvalandį bandėme atrasti spalvą, nes oras nuo treniruočių skyrėsi kardinaliai. Staiga Marius1 pagaliau užkabino pirmą silkutę ant DEPS natūralios spalvos voblerio. Aš čiupau iškart ir pasikeičiau į panašų voblerį, tos pačios firmos. Kol dariau keitimą, Marius nemažino apsukų ir pagavo dar vieną. Aš jau nebepamenu kuri buvo legali kuri ne, bet po kiekvienos pagautos, mes jas matavom ir jeigu ji atitikdavo 45cm, kabindavom ant kukano. Šių varžybų taisyklės leidžia atsivežti tik 5 didžiausias žuvis, todėl tikslus matavimas būtinas. Pamate mūsų laimikius valtys pradėjo buriuotis apie mus, bet jie buvo tik žiūrovai mūsų šou :D pusvalandžio bėgyje Marius1 ištraukė 6 lydekaites, o aš tik vieną. Aplink daugiau negaudė niekas. Marius tiesiog degė iš džiaugsmo. Bet deja, kaip staigiai kibimas prasidėjo, taip staigiai jis ir baigėsi. Tada pradėjom plaukiot ir ieškot naujų vietelių, maudėm įvairius voblerius. Kabindavosi viena kita, bet dabar jau tik man. Įpusėjus varžyboms, mes jau buvom pagavę 10 žuvų, bet deja įskaitinių tik 4 (Marius1-6vnt., aš-4vnt.). Teisėjas plaukiojo aplink ir vis atveždavo informaciją, kad nelabai kam kimba, visi turi po 1 – 2 žuveles. Mus tai džiugino, bet mes nežinojom kaip sekasi į kairę puse pasidavusiems žvejams. Jau kai pagavau 5 įskaitinę žuvį, visiškai apsiraminom, nes norma jau buvo įvykdyta. Dabar reikėjo tik gerinti dydį. Bet kaip tyčia kibo tik „šušarinės“. Panašiai kas pusvalandi vis pagaudavau po viena „šušarioką“. Jau net aplenkiau Mariaus laimikių skaičių. Laikas jau tiksėjo į pabaigą, todėl nusprendėm judėti link finišo linijos, bet vis kur nors sustodami pamėtyt perspektyviose vietose. Prieš pat pabaigą dar pagavau vieną lydekioką, pamatavus jis buvo 47cm, todėl nusprendėm pakeist ant „KUKANO“ kabantį 45cm. žuvelioką. Dar juokais siūlėm kam nors pirkt jį, bet pasijuokę paleidom į namus. Viso mūsų buvo pagauta 14 lydekų (Marius1 - 6vnt., Žanelis - 8vnt.). Išlipus į krantą, teisėjai tuoj pat čiupo matuoti mūsų laimikius ir sverti. Mūsų nelaimei viena lydekaitė buvo tik 44,5cm, todėl jos neįskaitė ir teko ja tuoj pat paleist. Kitų žuvų susumuotas svoris buvo 2870gr. (kaip vėliau paaiškėjo tai lėmė mums 8 vietą). Mūsų nelaimėj, iš kairės pusės atvykę žvejai pagavo daug mažiau, bet daug didesnių žuvų. Buvo laimikių ir 5,5kg , ir 4, ir 2 kilogramų.
Taigi, varžybos mums labai patiko. Manom, kad ir kituose etapuose būtinai sudalyvausim.
Tikslesnę informaciją būtinai patalpinsiu, kai organizatoriai ją patalpins į savo oficialų puslapį.