Orai Vilnius

Europinių ungurių įveisimas Utenos ir Molėtų rajono ežeruose

utena4

Ungurys arba europinis upinis ungurys (Anguilla anguilla) priklauso Upinių ungurių (Anguilidae) šeimai. Šiai šeimai be mums įprasto europinio upinio ungurio dar priskiriami 14-os rūšių unguriai, kurie sutinkami tropiniuose ir vidurinių platumų vandenyse. Deja, tenka apgailestauti, kad mūsų unguriui šiuo metu gresia išnykimas. Manoma, kad pagrindinė tokio ungurių nuosmukio priežastis – tarptautinė prekyba unguriais ir jų lervutėmis.

Daugumos ungurių rūšių populiacijos smarkiai sumažėjo per pastaruosius 30 metų. Toks mažėjimas siejamas su daugybe faktorių, įskaitant ir tarptautinės prekybos poveikį. Didėjant susirūpinimui dėl pasaulinės prekybos poveikio europiniui upiniam unguriui, 2007 metais buvo pasiūlyta šią rūšį įtraukti į Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos II priedą (angl. CITES). Sąrašas įsigaliojo 2009 kovo 13 d., tą pačią dieną įsigaliojo ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 338/97, kuris įgyvendina CITES Europos Sąjungoje (ES). Prieš tai Europos Komisija (EK) taip pat priėmė Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1100/2007, numatantį europinių upinių ungurių išteklių atkūrimo priemones.
Įgyvendinant projektą „Europinių ungurių išteklių valdymo plano įgyvendinimas Lietuvoje“, pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2007 – 2013 metų veiksmų programos trečiosios prioritetinės krypties „Bendro intereso priemonės“ priemonės „Vandens faunos ir floros apsaugai ir plėtojimui skirtos priemonės“ veiklos sritį „Parama europinių ungurių išteklių valdymo planui Lietuvoje įgyvendinti“ bei vykdant 2012 m. kovo 15 d Žemės ūkio ministro įsakymą Nr. 3D-165. „Dėl žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius, į kuriuos neišduoti leidimai naudoti žvejybos plotą, 2012 metų planą“, Žuvininkystės tarnyba prie LR Žemės ūkio ministerijos ir toliau vykdo paaugintų europinių ungurių įveisimo darbus. Šis projektas skirtas tam, kad būtų atkurti ungurių ištekliai Lietuvoje ir europinių ungurių areale. Manoma, jog projektas padės ne tik atkurti ir apsaugoti europinius ungurius Lietuvoje, bet ir sudarys sąlygas atlikti mokslinę jų stebėseną bei tyrimus.

Šių metų rugpjūčio 21 dieną Žuvininkystės tarnybos prie LR Žemės ūkio ministerijos darbuotojai kartu su LR AM Utenos RAAD Utenos rajono agentūros ir Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos darbuotojais į 8 vandens telkinius esančius Utenos ir Molėtų rajonuose (Aiseto, Klykių, Labės, Lamėsto, Žiezdrelio, Tauragnų, Uteno bei Utenykščio ežerai) išleido 37 400 vienetų paaugintų ungurių. Š. m. rugpjūčio 29 d. planuojama ungurius įveisti į dar tris (Dusynių ež., Nemeikščių tv. ir Klovinių tv.) valstybinės reikšmės vandens telkinius.
utena
utena1
utena2
utena3
utena4
viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea