Orai Vilnius

Alaušas (Utenos raj.)

AlausasAlaušo ežero ilgis – 5,9 km ir jo dydis yra 1054ha. Plaukiant aplink, kranto linijos ilgis 22 km. Alaušo ežere yra dvi salos. Pagal dydį Alaušo ežeras dešimtas respublikoje. Praeityje ežero būta žymiai didesnio ir gilesnio (dabar didžiausia gelmė - 42 m). Didžiausios gelmės yra šiaurinėje ir pietinėje ežero dalyje. Apie tai liudija ir čia pat banguojantys Giedrio, Lankų ir Juodlankių ežerėliai. Vaizdingos Alaušo pakrantės, gražūs pušynai, ilgi atabradai ir didžiuliai skaidriausio, švariausio ežero plotai. Ilgame, siaurame pusiasalyje, įsiterpusiame į ežerą iš vakarų pusės, tarp medžių švyti buvusio Bikuškio dvaro restauruoti pastatai. Prie Alaušo ežero vasarą poilsiauja ne tik uteniškiai ir sudeikiškiai, čia apstu svečių iš Kauno, Vilniaus, Panevežio. Tai viena jaukiausių poilsio vietų Utenos rajone. Ežere yra 11 rūšių žuvų: seliavos, lydekos, karšiai, kuojos, karosai, aukšlės, raudės, ešeriai, pūgžliai, kirtikliai bei kitos. Sudeikių apylinkėje daug pilkapių, piliakalnių. Rytinėje Alaušo ežero pakrantėje stūkso vaizdingas Maneičių piliakalnis. Jo viršūnėje yra ovali aikštelė. Padavimais apipinti Bobinio, Bobiniuko, Mergakalnio piliakalniai. Vandens skaidrumas vasarą 4-6 m. Aplink Alaušo ežerą tyvuliuoja keli nedideli, bet žuvingi ežerai. Lydekos vasarą gaudomos spiningais ir skrituliais, žiemą ­ blizgėmis ir vėlia­ vėlėmis. Karšiai dažniausiai gaudomi plūdinėmis ir dugninė­mis, žiemą ­ avižėlėmis su trūkliais ir plūdinėmis, ešeriai ­spi­ningais, plūdinėmis, poledinės žūklės meškerėmis. Ežeras išnuomotas individualiai A. Damausko įmonei, kurios adresas Palangos g. 92, Utena, tel. (8 389) 5 36 34. yra kavinė­baras. Vietiniai gyventojai mielai išnuomoja valtį, pas juos galima ir apsigyventi.

2008 metais į šį ežerą buvo suleista 1 000 000 vnt. lydekų lervučių.

Kaip nusigauti?

Utenoje pravažiavus prekybos centrą Rašė, artimiausioje sankryžoje sukate į kairę (Užpalių g.) ir važiuojate link Sudeikių 12 km. Jeigu važiuojate Basanavičiaus gatve, ties Lietuvos draudimo pastatu sankryžoje sukate į kairę -Užpalių g. -  ir važiuojate tiesiai.

Jeigu norite važiuoti link Bikuškio kaimo, įvažiavę į Sudeikius už kapinių ir autobuso stotelės (kairėje), sukate į kairę - už trijų kilometrų bus Bikuškis. Kairėje kelio pusėje atokiau matysite Šiekščio ežerą. Alaušų kaimas taip pat į tą pačią pusę, bet reikia važiuoti 6 km. Alaušų kaime privažiavus vienintelę sankryžą, sukate į dešinę - beveik visą laiką dešinėje kelio pusėje matote ežerą. Nuo šios sankryžos galima pasukti ir į Užpalius.

Nori redaguoti informaciją - rašyk mums

Ežero baltimetrinis planas

alausas tiltas2 Titas

Alausas3 titas

Alausas1 titas

Alausas2 titas

alausas tiltas Titas

viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea