Orai Vilnius

Lašišų žvejyba Baltijos jūroje

lasisa3
Žūklė jūroje man, kaip ir daugeliui kitų patyrusių Kaliningrado žvejų, iki šiol vis dar kažkas naujo, nors lašišas Baltijos jūroje gaudau jau keletą metų. Šių žuvų žūklėje save laikau labiau pradedančiuoju nei profesionalu.
Baltijos jūroje su spiningu žvejojamos 3 skirtingos lašišinių žuvų rūšys: Baltijos lašiša, šlakis ir vaivorykštinis upėtakis. Šiame straipsnyje visas šias rūšis vadinsiu vienu žodžiu - lašiša. Jei bus kokių skirtumų, atsižvelgiant į žūklės sąlygas, būtinai atskirsiu lašišą ir šlakį.
Tinkamiausias laikas
Link krantų lašišos patraukia gruodžio pradžioje, bet spiningaujant nekimba, tiksliau kimba labai retai. Šiuo metu lašišos rengiasi nerštui ir keliauja į upes bei upelius. Gali būti, kad dalis lašišų neršia tiesiog jūroje, toliau nuo kranto. Spiningaujant pavyksta sugauti vieną kitą, tačiau tai, manau išimtys, ir neverta gaišti laiko žinant, kad tikimybė šiuo laiku sugauti lašišą yra labai maža.
Lašiša geriausiai kimba nuo sausio pradžios iki vasario pabaigos. Kai kada lašišos kimba iki gegužės pabaigos, tačiau tai retai pasitaiko. Paprastai lašišos po neršto maitintis išplaukia toli į jūrą. Prie krantų lieka tik šlakiai, kurie spiningaujant gerai kimba iki gegužės pabaigos. Geriausias šlakių kibimas nuo kovo iki gegužės vidurio. Čia kalbu tik apie gaudymą su blizgėmis, apie žvejybą su musele negaliu rašyti, nes pačiam su jomis gaudyti neteko, tačiau muselininkai teigia, kad ant muselės lašiša kimba visą vasarą.
Vietos
Kaliningrado pakrantėje yra keletas vietų, kur galima nuo kranto gaudyti lašišas. Gana įdomios vietos ties upių Zabava ir Aleika žiotimis, ties Kulikovu - nuo Greko iki Sokolnikų. Kita vieta, verta dėmesio, nuo Svetlogorsko iki Tarano pusiasalio, pati geriausia vieta ties Filino kaimu. Dar nebloga vietelė - ties Okuniovo kaimu. Taip pat yra vietų, kur galima gaudyti nuo Baltijos ir Kuršių pusiasalių, tačiau, kadangi ten žvejoti neteko, negalėčiau tiksliai nupasakoti.
Įranga
Įrankiai, skirti jūrinei žūklei skiriasi nuo įprastų, skirtų žūklei vidaus vandenyse. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į meškerykotį žvejybai jūroje nuo kranto. Spiningas turi būti ne trumpesnis kaip 3 metrai, išmetimo svoris 40 - 60 gramų, optimalus spiningo ilgis 3,3 m. Ritė turėtų būti pritaikyta tolimiems užmetimams, valas 0,22-0,26 mm, storesnis valas sunkiau išsivynioja ir toliau užmesti neišeis.
Kodėl reikia toli užmesti? Tiesiog pakrantė Baltijos jūros yra labai sekli, žuvis kimba maždaug 70 - 100 metrų nuo kranto, nors lašiša griebia masalą nepriklausomai nuo nuotolio. Savaime suprantama, trumpu spiningu toli neužmesite.
Dar sėkmingai ir komfortiškai žvejybai reikalingas kostiumas žvejybai įsibridus. Geriausiai tinka neopreninis. Pirkdami kostiumą atkreipkite dėmesį į neopreno storį, yra plonų ir storų, rinkitės 5 mm storio neopreną. Tai pakankamai storas sluoksnis, o svarbiausia - šiltas. Su tokiu kostiumu žiemą vandenyje išstoviu visą dieną ir negaliu pasakyti, kad būna šalta. Kostiumą rinkitės tokį, kad batų dydis būtų vienu numeriu didesnis, nes ir batų viduje yra neopreno sluoksnis. Be to, rinkitės kostiumą, kurio batų padai yra apklijuoti veltiniu, kad neslydinėtumėte ant akmenų, kuriais tenka vaikščioti visą dieną.
Taip pat norėčiau išdėstyti savo nuomonę apie aprangą pasiūtą iš gore-tex. Žiemą tokia striukė puikiai išlaiko šilumą, su ja labai patogu, o štai brendant vandenin - jausmas ne koks, ir tai galiu pasakyti apie patį brangiausią gore-tex. Ringdamiesi ekipiruotę, turėkite omenyje, kad gore-tex būna 4 rūšių:
1. B gore-tex Z-liner - membrana (goriteksas) nesuklijuota glaudžiai nei su išoriniu, nei su vidiniu audiniu.
2. B gore-tex light - membrana suklijuojama su vidiniu audiniu ir nesuklijuojama su išoriniu.
3. Gore-tex 2 layer - membrana priklijuota prie išorinio sluoksnio vidinės pusės.
4. Gore-tex 2 layer - membrana įklijuojama tarp išorinio ir vidinio audinio. Tokia medžiaga gali atlaikyti didžiausias apkrovas.
Iš pirmų dviejų rūšių siuvama madinga laisvalaikio ir sportinė apranga. Trečia rūšis skirta laisvalaikio, sporto ir specialiems drabužiams, kuriems dažnai tenka atlaikyti rimtesnius išorinius poveikius. Na, o ketvirta rūšis naudojama drabužiams, skirtiems ekstremalioms sąlygoms. Visa tai reikia žinoti tam, kad suprastumėte kostiumo kainos priklausomybę nuo medžiagos kokybės. Ji labai skiriasi, tačiau pas mus mažai kas tai supranta, todėl dažnai pirmos rūšies apranga siūloma už ketvirtos kainą. Beje, gore-tex reikia saugoti, jei pradursite, teks klijuoti.
Dar vienas daiktas, kuris nors ir retai naudojamas, bet labai reikalingas, tai graibštas. Graibštą geriausia prisitvirtinti prie nugaros ir jis visiškai nemaišo žvejojant. O betraukiant žuvį tarp akmenų jis labai praverčia. Žuvis nepasiduoda be kovos, kiekvienas žvejas gauna atlaikyti žuvies šuolius, kai užkimba lašiša. Net jei gaudoma nuo kranto neįsibridus, be graibšto dažnai tenka prarasti laimikį: vanduo jūroje skaidrus, žuvis gerai mato ir bet koks judesys jos link išprovokuoja staigų smūgį, sprukimą. Paimti lašišą į rankas praktiškai neįmanoma, žuvis slidi ir stipri.
Masalai
Šiais laikais parduotuvėse masalų pasirinkimas labai didelis ir toli gražu jie ne visi tinka lašišų žvejybai. reikalingos siauros vartiklės ryškių spalvų. Mūsų vandenyse pagal mano pastebėjimus, geriausius rezultatus duoda blizgės "Toby" firmos ir "ABU Garcia". Galiu rekomenduoti keletą konkrečių modelių: Toby Flash G/Green, Toby Flash S/blue, Toby Salmo Flash S/Slue, Toby Salmo Flash G/Green, Toby Flash Vass G/Green, Toby Flash Vass S/Red. Blizgės svoris - 20 gramų, ilgis 7 cm. Kitas to pačio pavadinimo modelis - 18 gramų, 9 cm - jau prasčiau užsimeta, o krentant pradeda sklandyti, krisdamas į šoną. Nurodžiau blizges dviejų pagrindinių spalvinių variantų - tai baltai mėlyna ir baltai žalia. Teko išbandyti ir kitus spalvinius variantus, ant jų taip pat kibo, bet geriausi kibimai buvo kaip tik ant minėtų blizgių. Lašišinių blizgių savo asortimente turi praktiškai visos firmos. Turiu blizgiu dar firmos "D.A.M." ir "Zebco". Ant "D.A.M." vartiklės turėjau kibimų, tačiau neištraukiau nei vienos lašišos, greičiausiai dėl mano kaltės, o su "Zebco" - keli metai nei vieno kibimo. Bandžiau blizges "TRUMF-21" ir "More-silda", vandenyje gerai dirba, bet "TRUMF-21" sėkmės neatnešė, o va su "More-Silda" ištraukiau kelis laimikius.
Pagrindinis kriterijus renkantis blizges - siaura vartiklė, gerai dirbanti traukiant labai greitai, ir nesklandanti užmetant.
Technika
Kad neprarastumėte brangių blizgių, šiek tiek papasakosiu apie traukimo techniką. Jei manote, kad tai nereikšmingas momentas, klystate: vienas iš mano pažįstamų žvejų per vieną žūklę prarado 5 vartikles ir žvejyba jam jau nebeteikė džiaugsmo. Didžiausia jo klaida - užmetus laukti, kol blizgė nuskęs ir tik po to traukti. Tarp akmenų to daryti negalima, nes blizgė labai greitai užsikabins. Tik užmetus, reikia staigiai apsukti ritės rankenėlę kelis kartus. Toliau blizgę reikia traukti taip pat gana greitai, kad blizgė plauktų viršutiniame vandens sluoksnyje, bet neiškiltų į paviršių. Lašiša stipri ir greita žuvis, ji be vargo pavys greitai plaukiančią blizgę, tuo galite neabejoti. Net už akmens pasislėpusi lašiša nei minutėlės nenustoja stebėti visko, kas juda vandens paviršiumi ir jei susidomės jūsų blizge tikrai ją pavys ir pagriebs. Lašiša labai stipri žuvis, ir atkakli, priešinasi labai ilgai. Kartą sugavau šlakį, iki kranto prisitraukiau 5 kartus ir kas kart vėl viskas prasidėdavo iš pradžių - atrodė, kad žuvis išvis nepavargsta ir kiekvieną kartą ji sprukdavo nuo kranto 30-40 metrų, priverstinai išvyniodama valą.
Laikas
Geriausias paros laikas lašišų žūklei - tai saulėtekis ir saulėlydis. Gerai, kai jūra šiek tiek banguoja. Kai visiškas štilius ar stiprus vėjas pučia nuo kranto, rezultatai būna žymiai prastesni. Vakaruose žvejus gaudančius jūroje šlakius, vadina bangų žvejais. Jei jūra rami - jie nežvejoja, o štai kai bangos skalauja krantą iš smėlio išplauna daugybę vėžiagyvių, paskui juos traukia žuvys, o paskui jas - žvejai.
viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea