Orai Vilnius

Masalų sunkinimas

masalai1Nors ir kruopščiai renkamės masalus, nors ir apgalvojame viską, ko gali prireikti žūklės vietoje, bet vis vien retsykiais žvejojant tai šio, tai to pritrūksta. Kartais žuvis laikosi gana giliai ir jos pasiekti negalime, kartais didesniame gylyje žvejojame mažais vobleriais, o šie paprastai iki trokštamos vietos nenuneria, kartais reikia labai toli užmesti nedidelę sukriukę, o ji tik paskrenda keliolika metrų ir tekšteli į vandenį.
Situacijų būna įvairių, visų tikrai neišvardysi. Bet yra ir nemažai paprastų gudrybių, kurios gelbsti iš vienos ar kitos keblios padėties. Apie tai dažnai rašoma įvairiuose žvejų leidiniuose, apie tai diskutuojama, dalijamasi patirtimi, naujais išradimais.

Šį kartą kalbėsime apie masalų sunkinimą. Masalų sunkinimo būdai, kuriuos jums pasiūlysime, nėra visai nauji ir nematyti, tai greičiau spiningavimo klasika. Tačiau ne visi meškeriotojai viską žino, ne visi pasinaudoja senais gerais išradimais.
Kai masalas per lengvas, žvejyba tampa neefektyvi. Tada arba negalime masalo užmesti į reikiamą vietą, arba nepavyksta jo panardinti taip giliai, kaip norėtųsi. Kai abi šios bėdos užklumpa kartu, jas išspręsti ne taip sunku. Kur kas prasčiau, kai norime masalą užmesti toli, tačiau traukti jį turime negiliai, prie vandens paviršiaus. Bet ir šiuo atveju galima rasti kokį nors kompromisą tinkamai parinkdami blizgę ir jai pritaikydami papildomą svarelį.

Pasaulyje yra daug būdų, kaip sunkinti dirbtinius masalus. Pats paprasčiausias ir seniausias – tai slyvutės ar rutulio formos svarelis,pritvirtintas ant valo 0,1 – 1 m atstumu nuo masalo. Daugelis meškeriotojų renkasi paprasčiausią rutulio formos svarelį ir jį prispaudžia ant valo. Tačiau dauguma spiningo specialistų to daryti nepataria, nes tvirtai prispaustas svarelis suploja valą ir jį susilpnina, o per mažai prispaustas svarelis po kiekvieno stipresnio mosto keliauja valu aukštyn.

Ką tada daryti? Ogi labai paprasta- reikia slankiojančio svarelio. Jei norime, kad svarelis būtų prie pat masalo, užmovę svarelį, dar mauname nedidelį plastikinį vamzdelį. Tačiau toks sunkinimo būdas tinka meškeriojant besisukančiomis blizgutėmis. Žvejojant kitais masalais, taip daryti nepatartina, nes svarelis labai varžo masalų judesius. Jei norime, kad svarelis būtų atitolęs nuo masalo tam tikru atstumu, galime prie mažo suktuko rišti papildomą pavadėlį. Tarp suktuko ir svarelio turėtų būti nedidelis plastikinis (apie 3 cm ilgio) vamzdelis. Šis vamzdelis – tai tarsi mažytis amortizatorius, saugantis mazgą nuo svarelio smūgių. Koks bus pavadėlis – paprasto valo, plieninis ar volframinis – tai jau kitas klausimas. Ką žvejosite, tokį pavadėlį ir pasirinksite.

masalai2Jei dugne labai daug kliuvinių (akmenų, kelmų), o masalą reikia traukti netoli dugno, tada svarelį geriau kabinti ne tiesiogiai prie valo, o prie papildomo pavadėlio.
Toks dirbtinių masalų sunkinimo būdas irgi nėra jokia naujiena, jo pavadinimas – “Pater noster” – visiems labai gerai žinomas. Pavadėlis, prie kurio tvirtinamas masalas, turi būti ilgesnis nei pavadėlis, prie kurio tvirtinamas svarelis. Be to, antrojo pavadėlio valą patartina rinktis šiek tiek plonesnį: jei jis kur nors užklius, tai nutrauksite tik pavadėlj su svareliu ir masalas liks jums, o ne ežerui.

Vietoj papildomo pavadėlio ir svarelio tvirtinamas ir specialus plastikinis vamzdelis, kurį galima pripildyti švino rutuliukų. Nors tokių plastikinių vamzdelių yra beveik kiekvienos firmos asortimente, tačiau Lietuvoje ne visur jų galima įsigyti (galite jų įsigyti mūsų e-parduotuvėje).

Paprastai toks vamzdelis yra tuščiaviduris, o jo apačia uždengta specialios formos svareliu. Ištraukus šį svarelį, į vamzdelį galima įberti nedidelių švino rutuliukų. Taip labai greitai galima reaguoti į pasikeitusios žūklės sąlygas – didinti ar mažinti vamzdelio svorį.

Kai žvejojama vadinamuoju “Paternoster” būdu, užmetant svarelis kartais susipainioja su pagrindiniu valu, masalas užkimba už svarelio pavadėlio ir kad taip neatsitiktų, kai kurie spiningautojai naudoja vielinius sunkiklius. Tokiu būdu meškeriojant, masalas idealiai slenka dugnu, nekliūva už jokių kliuvinių.

viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea