Orai Vilnius

Sistemėlė ešeriams

twisterisKą daryti, kai žuvys nekimba, yra vangios, nenoriai maitinasi; kai vanduo pernelyg šaltas, o atmosferos sąlygos nepalankios? Kaip vėlyvą rudenį spiningu suvilioti ešerį, jei jis laikosi prisispaudęs prie dugno ir mieliau griebia uodo trūklio lervą, nei pro šalį plaukiantį tvisterį ar blizgutę? Ką daryti, kai ešerių pilvus spaudžia ikrai, ir jie retai težiūri į didesnius kąsnelius? Atsakymas vienas: reikia naudoti labai mažus tvisterius, užmautus ant 1-2 gramų galvutės. Žodžiu, tinka masalai, kurie yra ne tik mikroskopiniai, bet ir juda vandenyje lėtai, tarsi sklęsdami lyg koks natūralus nedidelis vandens gyvis. Patys mažiausi tvisteriai dažniausiai ir gelbsti spiningautojus lapkričio pabaigoje — gruodžio pradžioje, tačiau toks masalas sukelia ne tik džiaugsmo, bet ir problemų, dėl kurių ešerių žūklės vėlyvą rudenį tiesiog atsisakoma. Jei pasirinkę tinkamus žūklės įrankius (labai lengvos klasės meškerykotis, ypač plonas valas) tokį mikromasalą dar galime užmesti į norimą žūklės vietą, tai žvejodami net ir labai lėtos tėkmės upėje ne visada pasiekiame reikiamą gylį ar dugną. Galima pasunkinti masalą, parenkant jam sunkesnę galvutę ar užkabinant papildomą švino svarelį, bet dažnai ir tai negelbėja: tvisteris į dugną nusileidžia, tačiau ešeriai į jį net nebežiūri. Mūsų masalas pernelyg greitas, pernelyg agresyvus ir nenatūralus. Ir vėl—amžinoji dilema: žuvims po nosimi nepavyksta pakišti tinkamo masalo, o tas, kuris atsiduria jų akiratyje, ešeriams jau nebeįdomus. Problemą vis dėlto galima išspręsti, ir tai bene pats geriausias variantas, kokį tokiu atveju galima sugalvoti.

Ant valo surišame 20 centimetrų ilgio kilpą, tokią, kokias riša dugninių meškerių mėgėjai, darydami savas sistemėles. Kilpą nesimetriškai perkerpame, kaip parodyta paveikslėlyje, kad trumpasis jos galas būtų maždaug 15 cm ilgio. Taip gauname du skirtingo ilgio pavadėlius. Prie ilgojo pavadėlio rišame lašo formos svarelį su suktuku, prie trumpojo—masalą. Pavadėlis su masalu negali būti pernelyg ilgas, nes užmetant visa sistemėlė dažnai painiotųsi. Be to, kai pavadėlis per ilgas, silpniau juntami atsargūs ešerių kibimai. Pavadėlis su svareliu turi būti ilgesnis už pavadėlį su masalu. Ilgių santykį lemia masalo plaukimo gylis: kuo toliau nuo dugno turi plaukti masalas, tuo ilgesnis turi būti pavadėlis su svareliu. Tai lengva padaryti, surišant ilgesnę ar trumpesnę kilpą.
Jei šaltame vandenyje norime suvilioti apatiškų ešerių, masalas iš tiesų turi būti labai mažas: nedidelės kiršliams skirtos sidabrinės spalvos nimfos ar labai maži 2 cm ilgio guminukai. Gaudant tokia sistemėle, guminuko jau nereikia mauti ant galvakablio. Tam visai pakanka paprasto 12 numerio kabliuko. Kabliukas iš pradžių pririšamas prie valo, o guminukas užveriamas taip, kad jo kūnelis užsimautų ant mazgo ir kabliuko lopetėlės. Žvejojant tokia sistemėle, jau nebūtina naudoti pačių ploniausių valų. Dažnai užtenka 0.16 mm valo. Plonesnis valas greitai susisuka ir pradeda painiotis.
Kaip gaudyti, naudojant tokią sistemėlę? Tai panašu į žvejybą dugnine meškere. Masalą užmetame ne itin toli ir traukiame dugnu lengvais, švelniais, trumpais šuoliais. Dažnai ir nuolat reiktų daryti ilgesnes pauzes, kad masalas ramiai sklęstų ar tiesiog nustotų judėjęs. Ešeriai dažnai griebia jau nejudantį masalą. Tai gana gerai parodo plona „Jig" spiningo viršūnėlė. Be abejo, norint pajausti bet kokį kibimą, valą visada reikia laikyti įtemptą. Tokios konstrukcijos sistemėlė žuvų kibimą parodo gana gerai, nes visus stuktelėjimus pavadėlis perduoda tiesiai pagrindiniam valui, ir svarelis jokios įtakos tam beveik neturi. Jei gaudome toli nuo kranto ir gana giliai, svarelio masė gali būti didelė, nors paprastai pakanka ir 10 gramų svarelio. Kas tai — ar spiningavimas, ar gaudymas dugnine meškere su dirbtiniu masalu, spręskite patys, tačiau šis žūklės metodas kartais būna labai efektyvus, įdomiausia, kad taip galima pagauti ne tik ešerį, bet ir kuoją, karšį ar žiobrį. Be abejo, guminuką galima pakeisti avižėle su uodo trūklio lerva, bet tokios žūklės jau nebepavadintume spiningavimu, nes tikras spiningautojas niekada neleis sau naudoti dirbtinio masalo.
viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea