Orai Vilnius

Patarimai žvejojant ant ledo

mariu_ledasŠiemet pajūryje nežinia ar teks sulaukti ledo, bent ant ežerų jau yra nestoras ledas. Lipant ant pirmojo ledo gerai būtų žinoti telkinį. Na, o jei telkinys nežinomas, verta pasižiūrėti per kurią vietą lipa vietiniai žvejai arba bent jau eiti ištryptais takeliais. Pavyzdžiui, Ventės rage daugelis ten žūklavusių ir žūklaujančių žvejų žino, kad ten pati gamta sutvarkė išėjimus ant ledo, takus iki žūklaviečių ir nukrypus nuo jų galite sulaukti liūdnų pasekmių. Reikėtų lipti per sekliausias vietas, nes kaip rodo praktika, esant tokiai žiemai kaip pas mus, tai atšylant, tai atšąlant, net ir storas ledas tokiomis sąlygomis yra nestabilus. Ypač pavojingas pakrančių ledas. Kodėl aš paminėjau seklias vietas? Būtent ten saugiausia išsiaiškinti ledo stovį - kaip iškorėtas ledas ar yra vanduo ant ledo, ar sniegas šlapias, ar ledas lūžineja, ar linksta. Net ir įlūžus tokioje vietoje bus lengva išlipti atgal ant ledo. Teko pastebėti, atvažiuoja žvejai prie užtvankos ir nieko nežiūrėję lipa ant ledo prie šliuzo, o ten gylis dažniausiai yra gana nemažas, ir "maudytis" ten yra ne pats maloniausias dalykas.

Svarbiausias patarimas - niekada nelipkite ant ledo vienas. Man tai tarsi išrašas iš biblijos, nes per daugelį žvejojimo metų buvo jau ne vienas atvejis atsitikęs kuomet prireikė draugų pagalbos. Pagalba pravers tiek išsiropščiant ant ledo, tiek didesnę žuvį traukiant iš eketės ar išpainiojant valą. Lipant ant ledo, pirmiausiai turėtų eiti lengviausias iš kompanijos ir tik po to sunkesni. Atėjus į žvejybos vietą, gerai būtų pasivaikščioti ant ledo ir "paklausyti ledo". Jeigu nieko įtartino nėra, galima pradėti žvejybą.

Saugumo priemonės ant pirmojo ledo:

Ledo tvirtumui nustatyti reikalinga peikena, jeigu jos neturite ją galite pakeisti kirviu. Tikrinama paprastai - kertate į ledą ir jeigu "lengvai eina", vadinasi ledas per plonas ir ta kryptimi nepatarčiau eiti. Jeigu įkirtus į ledą jo neprakirtote, reikia žiūrėti kada pasirodys vanduo. Kuo vėliau pasirodo, tuo ledas stipresnis. Venkite balto ledo, nes jis būna iškorėjęs ir nestiprus.

Kita priemonė būtų virvė. Ji turėtų būti storesnė ir ne dėl to, kad jums reikėtų traukti tanką, o paprasčiausiai, kad būtų lengviau sugaudyti rankose. Kaproninė virvutė yra stipri, bet pabandykite ją sugrabalioti kai rankos sušąlusios. Geriausia jei per visą ilgį kas 50 cm būtų užrišti mazgai ir užveržti nestipriai, nes po to lengviau atraizgyti. Labai gerai jeigu ant galo yra kilpa ir pats galas yra pasunkintas kokiu "varžto gabalu".

ledas_kates

Tam reikalui labai tinka "buksyras", kurį galima nusipirkti visose benzino kolonėlėse. Mano manymu, tai būtų idealiausias variantas gelbėjant žmogų. Tiktų ir virvė nuo rogučių ar šalikas.

Norint palengvinti ėjimą ledu, galima užsidėti ant batų "kates". Tai toks įrankis, kurį nagingi žvejai gali pasidaryti patys. "Katės" rišamos prie pado; su jomis lengviau vaikščioti ledu nes joms įsikertant į ledą batai neslysta, o įlūžus padeda įsispirti į ledo kraštą ir taip lengviau išsiropšti ant ledo. Tokių daikčiukų galima nusipirkti žūklės reikmenų parduotuvėse.

Dar vienas iš tokių įtaisų yra "nagai"

 

kurie paprastai kabinami ant kaklo. Jie atrodo kaip dvi ilgos vinys, aledas_nagaint kurių uždėtos rankenos sujungtos virvute. Su jais labai gerai kabintis į ledą įlūžus.

Ir svarbiausia būtų neskęstantis kostiumas. Tai būtų pagrindinės saugumo priemonės žvejojant ant ledo.

Žvejojant reikėtų turėti bent vieną komplektą sausų rūbų, ypač jei žūklės vieta toliau nuo namų. Reikėtų turėti apatinių rūbų, kojinių, treningines kelnes, megztinį, tapkutes. Aš žiemą iki žvejybos vietos važiuoju su tapkėm - ir patogu, ir kojos nesukaista. Pilnai apsirengiu jau vietoje.

Keletas patarimų jau išlipus ant ledo po įlūžimo. Reikėtų šlapius drabužius nusivilkti ir užsidėti sausus, išgerti ko nors šilto. Medikų patarimu alkoholio gerti nereikėtų, nes jis didina šilumos netekimą. Patartina kuo greičiau atsidurti šiltoje patalpoje. Asmeniškai nuo savęs patarčiau niekada po "išsimaudymo" ar gerai pašąlus nelįsti į vonią; paprasčiausiai persirengiu šiltesniais rūbais ir "paimu ant krūtines" 150 g degtinės su pipirais, karštos arbatos ir ryte būnu sveikas kaip agurkėlis. Ir pabaigai palinkėčiau "neišsimaudyti" ir nepašalti.

 

Irinijus Tautkus

 

 

 

viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea