Orai Vilnius

Asveja (arba Dubingių ežeras) Molėtų raj.

asvejos ezeras titoAsveja – ilgiausias Lietuvos ežeras (virš 22 km), jo bendras visų atšakų ilgis viršija 29 km.  Asveja taip pat yra vienas giliausių Lietuvos ežerų, jo giliausia vieta siekia 50,2 m.  Asveja upeliais susisiekia su Žeimena, todel iš čia valtimi galite pasiekti Vilnių ar net Stokholmą. Užimamas plotas - 1015ha. Plačiausias ežeras pietryčių dalyje - 880 m, vidutinis jo plotis -  340 m. Asvejos ežeras yra Molėtų rajone, šalia Dubingių gyvenvietės, 8km į vakarus nuo Pabradės. 

Ežeras yra rininės kilmės, turi 3 atšakas. Pietvakarių atšaka vadinama Žalktynės įlanka, šiaurė rytų atšaka – Vyriogalos įlanka. Ežero pietrytinę dalį skiria siaura sąsmauka, kuria teka upelis. Asvejos ežeras turi 6 salas, kurių plotas sudaro 4,4ha. Ežero krantai aukšti, smėlėti, apaugę pušynais, Vyriogalos įlankoje yra pelkėtų krantų. Atabradas siauras, smėlingas ir žvyringas. Ežero guolyje yra 34 duburiai, iš kurių 16 gilesni kaip 35 m, giliausi yra pietryčiuose. 

Asvejoje yra 3 įlankos: pietvakariuose – Žalktynės įlanka, ilgis 4,96 km,didžiausias plotis 0,4 km, didžiausias gylis 36,5 m; šiaurės rytuose –Vyriogalos įlanka, ilgis 2,9 km, didžiausias plotis 0,5 km,didžiausias gylis 17,7 m; šiaurės vakaruose – įlanka ties Dubingiais, ilgis 0,8 km, plotis 0,1 km, didžiausias gylis 23,5 m. Kranto linija vingiuota. Norint apeiti šį ežerą aplink, tektų kulniuoti 72,5 km. Krantai aukšti, smėlėti, daugiausia apaugę pušynais. Nors menu, vaikystėje, plaukiant valtimi išilgai Asvejos man giliai į atmintį įstrigo vaizdas, kur vienas ežero krantas apaugęs pušynais, o kitas –lapuočiais. Vyriogalos įl. pietvakarių ir pietryčiu krantai pelkėti. Beje, ant Asvejos ežero kranto ošia storiausia Lietuvoje Pušis – Purviniškių pušis, kuriai yra apie 350 metų.

asvejos ezeras1 tito

Per karščius, vidurvasarį, ežere geriausia žūklauti velke. Nepamirškite, kad Asvejos lydekos labai mėgsta senovines dideles Norič tipo blizges. Jos niekuo ypatingu nepasižymi – abipus geltonos, gana lėkštos, lengvos. Velkamos su svareliu. Labai giliai irtis neverta. Sėkmingiausia žūklė 3 – 4 m. nuo meldų, nes ežero dugnas tuoj už meldų staigiai gilėja. 

Ežere yra apie 14 rūšių žuvų: aukšlės, ešeriai, karosai, karšiai, lydekos, kuojos, lynai, raudės, seliavos, stintos, šapalai, unguriai, vėgėlės. Vietomis ypatingai gausu rainuotųjų vėžių, kurie, pasak vikipedijos, yra naikintini ir juos galima gaudyti visus metus neribotais kiekiais. 

asvejos ezeras2 tito

Nuvažiuoti į Asveją nesunku. Norint patekti prie vakarinio ežero galo, galima pavažiuoti  iki Dubingių miestelio. Čia nuo tilto, jungiančio abu krantus, galima pradėti žvejoti su gyva žuvele – ešeriai garantuojami. Kitas kelias – per Nemenčinę iki Sužionių, o nuo čia dešiniuoju keliu 4 km iki ežero. Trečiasis kelias – plentu Vilnius – Pabradė 32 km, reikia pasukti į kairę. Įstrižu keleliu pavažiavus 7 km, pasieksite prie rytinio ežero galo plytintį Tarakonių kaimą. Prie ežero yra daug laivelių, priklausančių vietiniams gyventojams, galbūt sutarsite ir galėsite pasiplaukioti, jei neturite savosios.

asvejos ezeras3 tito

asvejos ezeras4 tito

asvejos ezeras5 tito

asvejos ezeras6 tito

asvejos ezeras7 tito

 

 

 

viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea