Orai Vilnius

Mėgėjų žvejybai – palengvinimai ir didesnė atsakomybė

naikinimas

Mėgėjų žvejybai – palengvinimai ir didesnė atsakomybė

Mėgėjiška žūklė, kuri dabar kalbininkų nutarimu vadinama „mėgėjų žvejyba“, nuo seniausių laikų buvo labai svarbus žmonių pragyvenimo šaltinis ir verslas. Primityvių iš kaulo pagamintų žvejybos įrankių rasta senovės stovyklavietėse. Laikui bėgant viena žvejų karta keitė kitą, tačiau žvejyba niekada neprarado savo populiarumo.

Skatinama mėgėjiška žūklė

Šiais metais pirmą kartą liepos 6-ąją ir rugpjūčio 15-ąją kiekvienas norintis pažvejoti beveik visuose valstybiniuose vandens telkiniuose tai padaryti galės nemokamai. Tokia galimybė numatyta pakoreguotose Mėgėjiškos žūklės taisyklėse.

Taisyklėse atsirado ir naujų sąvokų: „meškeriotojo kortelė“, „meškeriotojo bilietas“, „žūklės leidimas“. Pasikeitė ir teisės žvejoti suteikimo tvarka. Meškeriotojo bilietai ir meškeriotojo kortelės išduodamos naudojantis elektronine Aplinkosaugos leidimų informacine sistema (ALIS) http://alis.am.lt arba bendradarbiavimo sutartyse su Aplinkos ministerija nustatyta tvarka.

Seimo priimtas naujos redakcijos Mėgėjų žvejybos įstatymas nustato naują – 30 litų – kainą už teisę metus žvejoti visuose valstybiniuose vandens telkiniuose, kuriuose neorganizuojama limituota žvejyba. Vaikai iki 14 metų, neįgalieji ir valstybinio socialinio draudimo pensininkai galės nemokamai žvejoti tuose valstybiniuose vandens telkiniuose, į kuriuos neišduoti leidimai naudoti žvejybos plotus.

Kita nauja nuostata sudarys žvejams galimybes paprasčiau žvejoti upėse. Jau nuo kitų metų žvejams mėgėjams užteks turėti vieną leidimą – nebereikės ieškoti skirtingų leidimų įvairioms Nemuno ir kai kurių kitų upių atkarpoms.

Saugomi žuvų ištekliai

Taisyklėse yra numatyta ir naujovių, susijusių su žuvų išteklių apsauga. Nuo balandžio 20 d. iki gegužės 20 d. draudžiama  mėgėjų žvejyba vienoje iš pagrindinių karšių ir kitų žuvų nerštaviečių Kauno mariose – 400 m zonoje apie Dabintos pusiasalį. Kai neršia vėgėlės, nuo gruodžio 15 d. iki sausio 15 d., draudžiama naktinė žvejyba Nemuno žemupyje. Kitas naujas pakeitimas - draudimas gaudyti mažesnius kaip 30 cm įveistus karpius, baltuosius amūrus, plačiakakčius. Taip pat draudžiama gaudyti mažesnes nei 65 cm lašišas ir šlakius. Patikslinti ir povandeninės žūklės reikalavimai – privalu turėti ryškiai matomą plūdurą, draudžiama naudoti platesnio nei 10 cm antgalio strėles.

Neribotai leidžiama gaudyti rainuotuosius ir žymėtuosius vėžius, tačiau visi sugauti plačiažnypliai ir siauražnypliai vėžiai turi būti nedelsiant paleisti į tą patį vandens telkinį.

Laukia griežtesnė atsakomybė

Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) pataisos nuo rugsėjo 28 d. numato griežtesnę atsakomybę už mėgėjų žvejybos reikalavimų pažeidimus. Už neteisėtą draudžiamų žvejybos įrankių, išskyrus elektros arba ultragarso žvejybos prietaisus, gaminimą, realizavimą, įsigijimą arba laikymą gali būti skiriama nuo 200 iki 700 litų bauda, o šie įrankiai ir priemonės konfiskuojami. Už Mėgėjų žvejybos taisyklių pažeidimą, padarytą panaudojant draudžiamus žvejybos įrankius ar draudžiamu būdu, išskyrus elektros energiją ir ultragarsą, numatyta nuo 400 iki 1 tūkst. litų bauda konfiskuojant pažeidimo padarymo įrankius ir priemones.

Sunaikinti draudžiami žvejybos įrankiai

Kaip ir kiekvienais metais, pasibaigus aktyvių nerštų metui, Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Prienų agentūros specialistai, sunaikino konfiskuotus ir bešeimininkius žvejybos įrankius bei priemones. Per mažiau nei metus  aplinkosaugininkų sandėlyje buvo sukaupta beveik du šimtai draudžiamų žvejybos įrankių ir kelios valtys.

Pasak vyriausiojo specialisto Tomo Barkausko, palyginus su praėjusių metų „derliumi“, šių metų skaičiai šiek tiek didesni, tačiau tai nereiškia, kad brakonieriai šį pavasarį buvo aktyvesni. Daugiau pažeidimų buvo išaiškinta dėl aplinkosaugos institucijose pasikeitusių darbo metodų ir priemonių. Pastaruoju metu daugiau dėmesio buvo skirta siekiant išaiškinti pažeidimus, įvykdomus tamsiuoju paros metu. Tam reidų  metu buvo naudojami modernūs naktinio stebėjimo pritaisai, su kuriais net ir visiškoje tamsoje galima ne tik stebėti pažeidėjus, bet ir filmuoti ar fotografuoti pažeidimą. Taip pat buvo vykdomi bendri reidai su kitų institucijų pareigūnais - reiduose dalyvavo miškininkai, medžioklės plotų naudotojai, Nemuno kilpų regioninio parko ir policijos pareigūnai.

Aplinkosaugininkai ragina visus žvejus, medžiotojus ir sąmoningus piliečius padėti saugoti mūsų gyvūniją, o pastebėjus daromus pažeidimus apie tai informuoti aplinkosaugininkus.

viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea