Ir skanu, ir gamtai naudinga
Ketvirtadienis, 09 Rugpjūtis 2012 06:21
Parašė Urd.am.lt
Lietuvoje aptinkamos keturios vėžių rūšys: plačiažnyplis (Astacus astacus), siauražnyplis (Astacus leptodactylus), žymėtasis (Pacifastacus leniusculus) ir rainuotasis (Orconectes limosus). Pastarosios dvi – invazinės rūšys, atkeliavusios iš Šiaurės Amerikos, jos kelia nemenką grėsmę mūsiškiams vietiniams vėžiams. Keliama grėsmė pasižymi keliais aspektais, visų pirma, invazinių rūšių gyviai pakantūs vandens taršai, be to, gali gyventi ir pakankamai smarkiai žmogaus veiklos paveiktuose vandens telkiniuose, pavyzdžiui, rainuotųjų galima prisigaudyti Vilniaus centre, Neries upėje. Žymėtieji platina vėžių marą – pavojingą grybelinę ligą, kuri per trumpą laiką gali išnaikinti visą vietinių vėžių populiaciją vandens telkinyje. Taip pat užsieniečiai nėra pernelyg reiklūs maistui, skiriasi ir jų aktyvumas, rainuotasis - šeimininkauja visą parą kiaurus metus, greičiau auga ir subręsta, todėl sudėjus visus šiuos „amerikonų“ pranašumus galima manyti, kad tik laiko klausimas, kada vietinius turėsime įsirašyti į Raudonąją knygą, kaip nykstančias ar išnykusias rūšis.
Tačiau gamtai padėti galime labai paprastai – gaudydami invazines rūšis. Ir skanu, ir vietiniams paslaugą padarysime. Mėgėjiškos žūklės taisyklėse nustatyta, kad tiek siauražnypliai, tiek plačiažnypliai gaudomi bučiukais ar samteliais ir turi būti paleidžiami, jei yra mažesni kaip 10 cm, jų sugauti vienos žvejybos metu galima ne daugiau kaip 50 vnt., taip pat jų žvejyba yra draudžiama nuo spalio 15 iki liepos 15 dienos. Vienu metu galima naudoti ne daugiau kaip 5 bučiukus ar samtelius.
Rainuotųjų ir žymėtųjų vėžių gaudymui bučiukų ir samtelių kiekis neribojamas, šiuos vėžius taip pat leidžiama gaudyti rankomis ir graibštais, tačiau tokios žūklės metu visi sugauti plačiažnypliai ir siauražnypliai vėžiai turi būti nedelsiant paleisti į tą patį vandens telkinį. Šiuos atėjūnus bučiukais ir samteliais galima visus metus gaudyti ir Taisyklių 2 priede išvardintose upėse, kuriose nuo spalio 1 d. iki gruodžio 31 d žūklė draudžiama.
Taigi, visus raginame kaisti puodus ir traukti žvejoti nepageidaujamų svečių mūsų vandenyse, kad vietiniai vėžiai galėtų lengviau atsikvėpti!