Orai Vilnius

Rudeniop su plūdine Nemune

su_plude_nemune1Visai neseniai viename žurnale apie žūklę perskaičiau, kad kalbėti apie plūdinę meškerę šiuo metu beprasmiška, o dabar taip žvejojančius galima ant pirštų suskaičiuoti. Ar tikrai? Pasirodo - ne. Plūdininkų mūsų šalyje vis dar daug, na, o vienoje vietoje jų tiek niekur nepamatysi, kiek žvejojančių prie Nemuno.

Savaitę praleidau Druskininkuose ir, aišku, pasidaviau "bandos" jausmui ir pasiryžau, kaip ir vietiniai, su plūdine "prašukuoti" Nemuną ties Druskininkais. Nustebau, kai pamačiau kiek ten žvejų, o jų ten labai daug ir žuvies, atrodo, visiems pakanka. Šiokią dieną jau gan sunku užsiimti gerą vietelę, o savaitgaliais ant kranto turi būti 6 val. ryto jei nori gauti padorų plotą žūklei. Apie 9 val. ryto pakrantėje jau kas 10 metrų stovi plūdininkas. Žvejų pilna visose apylinkėse - ir ties Liškiava, ir ties Vieciūnais, ir ties Mizarais, ir ties Gerdašiais prie pat sienos su Baltarusija. Prekybininkai irgi ne iš kelmo spirti, prisitaiko prie vietinės paklausos uodo trūklio lervoms, kabliukams, švinukams, svareliams, kiekvieną dieną dirba nuo 6 val. ryto. Tą krautuvėlę, įsikūrusią ant Nemuno kranto, vietos gyventojai vadina "žvejų draugu". Teko įsitikinti - klientų rytais netrūksta.

 

su_plude_nemune2Vietiniai žvejai jau seniai išstudijavę Nemuną ties šiomis vietomis, todėl pagal išmindžiotus takus ir ištryptas vietas galima nesunkiai susigaudyti, kur reikia žvejoti, kad negrįžtumei be nieko.

Na, o žvejojamos čia daugiausiai kuojos. Masiškai. Vasarą vienas kitas žvejas naudoja jaukus ir pašarus, o rudeniop apsieinama ir be to. O kuojos viena po kitos traukiamos iš Nemuno srovės. Pagrindinis masalas kuojai - uodo trūklio lerva. Mačiau keletą žvejų gaudančių ant uodo lervos ir musės lervos sumuštinio, bet nepastebėjau, kad jų rezultatai būtų geresni. Kuriuo dienos metu kuojos kimba geriau - taisyklių nėra. Vieną dieną jos kibo anksti ryte, kitą - vidurdienį. Vietiniai pasakojo, kad vasarą kuojos kibo labai prastai (Nemune vandens beveik nebuvo), o rudenį kuojoms geriausias vėsesnis oras.

Nemuninė sistemėlė

Teko pasekti vietos žvejų papročių ir pasigaminti taip vadinamą "Nemuninę" sistemėlę kuojoms.

1 žingsnis. Atplėškite apie 35 cm valo ir iš vieno galo pririškite kabliuką, o kitame padarykite kokių 4 cm ilgio kilpą. Tai yra pavadėlis. (1 pav.).

2 žingsnis. Prie valo prikabinkite svarelį (kad neslankiotų uždėkite 2 švinukus) ir aukščiau svarelio (apie 15 cm) padarykite kilpa apie 4 cm ilgio (2 pav.).

3 žingsnis. Perverkite pavadėlį per kilpas ir užtraukite. Sistemėlė surišta (3 pav.).

Plūdę geriau naudoti didesnę ir apvalesnę.

Gyliai

Nemune kuojos gaudomos labai įvairiuose gyliuose: prie kranto, kur visai negilu 0,5 - 1,5 m, ir toliau nuo kranto, kur gylis apie 2 m, ir dar giliau, kur gylis 3 - 3,5 m. Skirtingomis dienomis kuojos kimba įvairiuose gyliuose. Vieną dieną pasitaikė, kad kibo tik arčiau kranto ir tik mažos kuojos. Tą pačią dieną vienam žvejui pasisekė pagauti visai nemažų karosų, masalą buvo užmetęs prie pat pakrantės žolių. Na, o kitą dieną prie kranto besilaikančios kuojos labai vangiai kibo, o masalą daugiau čiupo didesnės kuojos mėgstančios stipresnę srovę. Apskritai, jei Nemune nori pagauti daugiau didesnių ir riebesnių kuojų, masalą užmesti reikia toliau nuo kranto, kur didesnis gylis - apie 2,5 - 3 m.

 

Technika

su_plude_nemune3Pirmą, antrą ir net trečią kartą Nemune su plūdine jautiesi kaip visiškai žalias. Stebiesi kaip vietiniai švaistosi ilgomis meškerėmis tarsi botagais ir jų kibirai vis pilnėja. Srovėje gana sunku pastebėti kibimą. Gylis nustatomas toks, kad plūdė iš lėto plauktų pasroviui, o svarelis su pavadėliu ir masalu šliaužtų dugnu. Plūdė tai panyra, tai išnyra blaškoma srovės arba dėl to, kad karts nuo karto sistemėlė kabinasi už kliuvinių. Ilgainiui ir akis ir ranka įgunda, tereikia nepaleisti plūdės iš akių. Žvejyba su plūdine Nemune - intensyvus ir įtemptas darbas. Meti - trauki, meti - trauki. Užmeti masalą, plūdė paplaukia pasroviui ir pasuka link kranto, suki valą ir permeti masalą. Dar vienas keblumas - jei pavėluoji ir atvažiuoji kiek vėliau, tai lieka ypač apaugusios krūmais ir medžiais pakrantės vietos. Tada nelabai patyrusiam Nemuno plūdininkui gali būti itin sudėtinga užmesti masalą toliau nuo kranto, kur gylis apie 3 m. Taigi, jei sumanysite gaudyti kuojas Nemune, geriau nepramiegokite.

viso 0 nariai dabar klube
Prisijunkite su facebook
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Svetainių kūrimas Via leaurea